Autor fotografie: „Euromaidan 03“ od Evgeny Feldman – Vlastní dílo. Licencováno pod CCA|Popisek: Euromajdan
Komentář/ Ukrajinské rozčarování po letošních demonstracích. Propad HDP, občanská válka v zemi a nesplněné sny.
Zatímco exprezident Ukrajiny Leonid Kučma v Minsku za prostřednictví „posledního diktátora Evropy“ Alexandra Lukašenka a za podpory současného prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka sjednává mír s proruskými povstalci z východu země, ukrajinští radikálové a nacionalisté se netají přípravami na nový státní převrat.
Je třeba připomenout, že současný prezident Porošenko se dostal k moci v rámci voleb, které následovaly po- z formálního hlediska- nezákonném svržení předešlého prezidenta Janukovyče. Ten musel svůj post opustit pod tlakem násilných protestů na Majdanu, které ve své řadě reagovaly na rozhodnutí Janukovyče odložit podepsání Asociační dohody s Evropskou unii.
A toto téma zůstává klíčovým pro ukrajinské voliče i dnes: většina středu a západu země totiž od asociace s EU očekává prudký růst životní úrovně a možnost volného odjezdu do Evropy, kde by si mnozí Ukrajinci rádi našli práci. To byl také důvod, proč občané Ukrajiny podpořili tak zvaný Euromajdan a zvolili prezidentem své země známého oligarchu Porošenka.
Ovšem více než půl roku po revoluci se lidé nedočkali ani možnosti volného pohybu v rámci Schengenského prostoru, ani přijetí plnohodnotné Asociační dohody s EU. Místo toho přišla občanská válka, která si podle různých odhadů vyžádala životy 2 – 8 tisíců ukrajinských vojáků a nespočtu civilistů, přišel razantní propad HDP (meziročně to bude podle odhadu Evropské banky pro obnovu a rozvoj činit až 9%). Nastala trvalá odstávka teplé vody ve velké části země včetně Kyjeva a riziko toho, že v zimě bude teplota v panelových domech vytápěných centrálním topením udržovaná na úrovni pouhých 14 stupňů Celsia – minimální hladině, která zajistí malou spotřebu drahého ruského plynu a to, že centrální potrubí v zimě nepopraská.
Mnohé z tohoto neblahého vývoje by mohl prezident Porošenko vysvětlit svým občanům jako zlo páchané velkým sousedem z východu; ovšem jako ten, kdo přistoupil na přiměří s proruskými rebely, je dnes sám většinou prozápadních politiků označován jako slaboch či dokonce muž Vladimira Putina.
A tak čím více teď bude klesat teplota v bytech obyčejných Ukrajinců, tím více se bude zahřívat tamní politická scéna, na které se již dnes reálně mluví o možnosti „třetího Majdanu“.
Psali jsme také:
Migrace cizinců do ČR: klid před bouří nebo nejsme zemí zaslíbenou?
Návrat volyňských Čechů do vlasti – mediální bublina splaskla
Nové kolo války na Ukrajině přivede do ČR tisíce imigrantů - včetně pravicových extrémistů