Ukrajinská tajná služba podle OSN krutě mučí sympatizanty proruských separatistů

Ukrajinská tajná služba podle OSN krutě mučí sympatizanty proruských separatistů
04 / 06 / 2016, 09:00

Kyjev dovoluje ukrajinské tajné službě SBU mučit lidi podezřelé ze sympatií k proruským separatistům a na Ukrajině také existují tajná vězení.

Kyjev/Londýn (ČTK) - Uvedl to britský list The Times s odvoláním na zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivana Šimonoviče. Zpráva OSN podle deníku zaznamenává stovky případů nezákonného věznění, mučení a špatného zacházení s vězni - a to jak ze strany proruských separatistů, tak vládních sil. SBU obvinění odmítla a nevpuštění inspektorů OSN do svých zařízení vysvětlila tím, že v nich žádní vězni nejsou.

Pošlapávání lidských práv představuje podle Šimonoviče v některých oblastech Ukrajiny zakořeněný a systematický jev, vyžadující naléhavě řešení. Dokument upozorňuje na mučení a vraždění vězňů separatisty, poprvé však také odhaluje šíři a brutalitu mučení na vládní straně, jakož i existenci pěti tajných vládních věznic.

Mluvčí SBU obvinění odmítla. "Služba funguje v rámci zákona, o tajných věznicích na území státu nemůže být řeči," řekla mluvčí SBU Olena Hitljanská v rozhovoru pro ukrajinské vysílání Rádia Svoboda. Uvedla, že šéf kontrarozvědky Vasyl Hrycak se sejde se Šimonovičem, aby se věc vysvětlila.

Šimonović popsal případ, kdy zamaskovaní muži - zřejmě agenti státní bezpečnosti - unesli podezřelého, opakovaně jej udeřili do hlavy a říkali mu, že "nikdo neví, kde jsi - a je na tobě, zda se přiznáš, anebo tě pohřbíme v lese".

Maskovaní muži mu také kladivem rozdrtili levou ruku, bili jej do hlavy, zad a do kolen. "Byl nucen se před kamerou přiznat, že je členem ozbrojené skupiny. Pak jej únosci předali státním bezpečnostním složkám a byl uvězněn," líčí zpráva.

V jiném případu, popsaném OSN, agenti SBU připoutali podezřelého k radiátoru, přetáhli mu násilím přes hlavu plynovou masku a dusili jej. Dávali mu také elektrické šoky, nacpali mokrý hadr do úst, podrobili ho simulovanému topení, bili ho a kopali do genitálií.

V prosinci agenti SBU na vládou kontrolované části Doněcké oblasti vpadli do domu čtyřiasedmdesátileté ženy, protože pátrali po jejím synovi, uvedla dále zpráva. Když jej nenašli, zatkli ženu. Obvinili ji z terorismu a bili ji. Od té doby je za mřížemi.

OSN podle Šimonoviče musela minulý týden skončit s inspekční cestou proti mučení, protože ji bezpečnostní složky odepřely přístup do tajných věznic. SBU tvrdila, že do zařízení v Mariupolu a Kramatorsku neumožnila přístup, protože tam nikdo vězněn není. Hrycak také argumentoval tím, že inspektorům OSN umožnil setkat se s 600 vězni čekajícími na soud, zatímco separatisté jen se čtyřmi.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace