Ukrajinský novinář - Bachmut je horší než peklo

Ukrajinský novinář - Bachmut je horší než peklo
Autor fotografie: Ukrajinské ministerstvo obrany (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Boje u Bachmutu
09 / 03 / 2023, 09:00

Situace v Bachmutu je horší než peklo, ale naši vojáci jsou zatím v bojové náladě a neplánují se stáhnout, napsal na stránkách portálu nv.ua ukrajinský novinář Andrij Caplijenko.

"Pokud vím od našich chlapců, kteří tam jsou, zatím nemáme v úmyslu se z Bachmutu stáhnout. Navzdory obtížné situaci, navzdory ztrátám, navzdory ostřelování, navzdory tomu, že jak se říká, není to peklo, ale něco horšího než peklo, udržují bojovného ducha,“ řekl Caplijenko.

Novinář také poukázal na pondělní setkání prezidenta s vojenskými veliteli a následné oznámení, že by se podle jejich názoru mělo v obraně města pokračovat.

Caplijenko tvrdí, že dvě hlavní cesty nezbytné pro zásobování a evakuaci, jsou stále pod kontrolou Ukrajiny, ačkoli je Rusové ostřelují. Rusové se měli přiblížit "celkem blízko" k trase z Kostiantynivky, ale podle informací novináře se je podařilo v oblasti obce Ivanivske trochu zatlačit.

Podle Caplijenka přes veškerou tragédii situace v Bachmutu a ztráty, které tam Ukrajinci utrpěli, plní obrana města svou funkci – zpomaluje ofenzívu nepřítele, systematicky ničí jeho jednotky a vytváří podmínky pro budoucí ukrajinskou protiofenzivu.

Podle ukrajinské strany utrpěly ruské síly u Bachmutu sedmkrát větší ztráty než Ukrajina. Caplijenko také poznamenal, že počasí přálo obráncům, protože začínající tání ztěžovalo Rusům útok.

Rádio Svoboda zase cituje prohlášení vojáka Jurije Syrotjaka bojujícího u Bachmutu. "Myslím, že můžeme udržet město. Ano, je těžké snášet neustálé útoky nepřítele. Ano, přístup do města je obtížný, protože je ze tří stran obklíčeno, ale přijíždějí další síly, munice, ranění jsou odváženi pryč,“ řekl voják.

V posledních dnech se objevily neoficiální informace, že ukrajinské síly se mohou z taktických důvodů stáhnout z města na jinou linii obrany kvůli hrozbě obklíčení města nepřátelskými silami. Potřetí během 10 dnů navštívil v neděli Bachmut velitel pozemních sil generál Oleksandr Syrski.

Ruské jednotky se snaží dobýt Bachmut od srpna 2022. Právě tam probíhají nejtěžší a nejkrvavější vojenské operace ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou.

Zdroj: tvp.info

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.