Ukrajinští vojáci omylem stříleli do vlastních řad. Neumějí zacházet ani se zbraněmi

Ukrajinští vojáci omylem stříleli do vlastních řad. Neumějí zacházet ani se zbraněmi
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Ukrajinští vojáci omylem stříleli do vlastních řad.
24 / 02 / 2015, 20:00

Ukrajinské vojenské jednotky nedodržují základní pravidla vedení boje. Postrádají centrální velení, nemají výcvik, pořádnou výzbroj ani výstroj. V zákopech si pořizují selfies.

To jsou zjištění ukrajinského instruktora, který žije ve Velké Británii a po vypuknutí války na východě Ukrajiny se vrátil do vlasti, aby pomohl svými bojovými znalostmi. Drsné informace ze zákulisí armády, která požaduje dodávky zbraní z USA a podporu NATO zveřejnil dnes britský deník The Sunday Times

Profesionální voják a veterán z Afganistanu a Blízkého východu pod přezdívkou Saffron odhalil skutečný rozsah problémů řádné ukrajinské armády. Podle něj právě tyto základní chyby byly příčinou jejich krvavých porážek na Ukrajině, včetně poslední prohry v Debalceve v minulém týdnu.

Ukrajinské vojsko se skládá převážně z dobrovolníků a vojáků základní služby, velké ztráty, až 60 procent, si způsobili vojáci sami díky tomu, že vůbec neovládají střelné zbraně. 

Bylo mi jasné, že Debalceve se může změnit v katastrofální prohru ukrajinské armády, ale vojenské velení a jejich političtí šéfové všechno jen sledovali jak ve zpomaleném filmu," řekl Saffron 

Zatímco ukrajinské zvláštní síly a výsadkáře chválí za jejich profesionalitu, naopak jejich velitelé vůbec nebyli a nejsou připraveni na válku proti Rusku. Saffron uvedl, že velitelé vydávají chybné rozkazy, taktiku si pletou se strategií.

Řekl: "Není tedy žádným překvapením, že si pletou porážku s vítězstvím a ponížení se statečností."

Podle něj existuje téměř 30 dobrovolných praporů a pravidelných jednotek, ale každá skupina bojuje svou vlastní válku. "Nemají centrální velení, neumějí činnosti koordinovat. Nepoužívají a nesdělují si používané rádiové frekvence, takže spolu nemohou pružně komunikovat."

Saffron také uvedl, že velitelé používají klasické mobilní telefony, protože nejsou ochotni naučit se, jak se používají vojenské šifrované vysílačky Motorola. A to navzdory skutečnosti, že telefony jsou snadno sledovatelné odposlouchávacími zařízeními, které Rusové předali separatistům. 

A doplňuje: "Nejen, že používají vlastní mobilní telefony, ale také neustále tweetují a dávají svoje fotky na Facebooku....Všechno, co jsem viděl, bylo v rozporu se vším, co jsem se naučil v britské armádě."

Musel prý dokonce učit ukrajinské vojáky, jak používat vlastní (ukrajinské) a protitankové rakety a další zbraně sovětské výroby, a to s využitím svých poznatků, které získal v britské armádě. 

The Sunday Times uvádí, že informace od Saffrana se shodují s poznatky novinářů o kvalitách a bojové připravenosti ukrajinské armády. Pravidelná armáda je tak špatně vybavena, že vojáci jsou nuceni kupovat si vlastní obuv a oblečení, a jsou závislí na charitě, ať se jedná o zbraně, léky a někdy i potraviny. 

Video,  na kterém je zachyceno vzdání se ukrajinských vojáků proruským separatistům (zdroj: YouTube, Jihovýchodně od informačně-analytické agentury

Zdroj: The Sunday Times, liveleak.comtechnet.idnes.cz

Psali jsme také:

Debalcevo: rozmetaná kolona Ukrajinců na ústupu a bohaté trofeje separatistů

Debalcevo padlo, ukrajinské jednotky se stahují

Lídr proruských separatistů Zacharčenko byl právě raněn v Debalcovo

Ukrajina: boje o Debalcevo pokračují

 

Tagy článku