Umělá inteligence přinese progresivním ekonomikám vysoké dodatečné příjmy

Umělá inteligence přinese progresivním ekonomikám vysoké dodatečné příjmy
17 / 07 / 2018, 08:00

Výzkum společnosti Accenture ukázal, že například ekonomice Spojených Arabských Emirátů poskytne umělá inteligence do roku 2035 dodatečné příjmy ve výši 182 miliard dolarů.

Podle nejnovější zprávy společnosti Accenture má umělá inteligence (AI) potenciál výrazně zvýšit hospodářský růst. Příkladem může být progresivní ekonomika Spojených arabských emirátů, kde se vlivem AI má zvýšit růst o 1,6 procentních bodů a jejich národní ekonomika může do roku 2035 očekávat přírůstek zisků ve výši 182 miliard USD.

Zpráva analyzuje 15 odvětví v SAE a 13 v Saúdské Arábii a zjišťovala potenciální vliv AI v příslušném odvětví na ekonomiky na Blízkém východě. Výzkum zjistil, že v SAE bude mít AI největší vliv na finanční služby, zdravotnictví a přepravní a skladovací služby. Přírůstek roční hrubé přidané hodnoty (HPH) je v těchto odvětvích 37 mld. USD, 22 mld. USD a 19 mld. USD. HPH měří hodnotu výstupu veškerého zboží a služeb v odvětví.

Dokonce i odvětví, která jsou náročná na pracovní sílu, jako je vzdělávání a stavebnictví, budou ve stejném období zažívat významný nárůst HPH ve výši 6 miliard USD a 8 miliard USD, protože AI umožní lidem být produktivnější, což povede ke zvýšení ziskovosti.

Vliv AI pocítí i Saúdská Arábie, kde se očekává růst HPH o 215 miliard USD. Výzkum společnosti Accenture ukázal, že AI by globálně mohla zvýšit ziskovost průměrně o 38 procent, což může vést k hospodářskému růstu ve výši 14 bilionů USD do roku 2035.

„Úroveň růstu, který AI ekonomice SAE přinese, je bezprecedentní,“ prohlásil Amr Elsaadani, výkonný ředitel sekce finančních služeb společnosti Accenture pro Blízký východ a Turecko. „Nejvyšší představitelé SAE již pochopili vliv této výkonné technologie, a důkazem toho je i světové prvenství ve jmenování ministra pro umělou inteligenci v loňském roce. „Zatímco růst způsobený AI pocítí široká škála odvětví, nejvíce na něm vydělá sektor finančních služeb, což není překvapující, vzhledem k tomu, že s AI a strojovým učením (machine learning) se značně rozšíří počet pracovních míst. Zprávy společnosti Accenture již také ukázaly, že vedoucí představitelé bank po celém světě podnikají kroky pro transformaci jejich firem tím, že zavádějí AI.”

Zpráva identifikuje pět hlavních strategií, které by měli tvůrci strategií při zavádění AI brát v úvahu: rozšiřovat místní portfolio talentů pro využívání AI; prosazovat etický kodex AI; stát se globální zkušebnou pro sociální AI; připravovat další generaci pracujících na budoucnost s AI; a konečně minimalizovat dopady týkající se narušení trhu práce.

„Pro vlády v regionu, které se snaží vymanit se z desetiletí trvající závislosti na ropě, může AI fungovat jako hlavní hnací síla budoucího růstu,“ řekl Elsaadani. „Aby však mohly být překonány sociální a ekonomické problémy, které z takovéhoto významného posunu mohou vzniknout, budou muset vlády zavést jasný plán, aby svým zemím umožnily plně využívat výhod této výkonné technologie.“

O společnosti Accenture

Accenture je globální společnost poskytující široké spektrum odborných služeb a řešení v oblasti strategických, konzultačních, digitálních a technologických služeb.  Díky kombinaci jedinečných zkušeností a obsáhlých znalostí napříč více než 40 průmyslovými odvětvími s rozsáhlým výzkumem nejúspěšnějších světových firem, Accenture dokáže řešit propojení byznysu a technologií s cílem pomoci klientům zvýšit jejich výkon a vytvořit udržitelnou hodnotu pro jejich akcionáře. Inovativní služby společnosti Accenture zajišťuje více než 425 000 zaměstnanců ve více než 120 zemích. Navštivte naše stránky www.accenture.com.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace