Umlčí Česká advokátní komora ,,zpupnou" advokátku?

Umlčí Česká advokátní komora ,,zpupnou&quote; advokátku?
Autor: screenshot Youtube|Popisek: Klára Samková
12 / 08 / 2018, 09:00

Advokátka Klára Samková dostala od České advokátní komory (ČAK) pokutu za to, že měla urazit tureckého velvyslance v roce 2016 před tureckou ambasádou. Je ale pokuta namístě?

„Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti,“ pronesla tehdy. Samková si nechce nechat pokutu líbit a odvolala se. ČAK argumentuje tím, že advokátka se dopustila nedůstojného jednání a porušila advokátní kodex.

Ale co je měřítkem nedůstojného jednání či chování? Dokáže to někdo přesně určit, co smět a co naopak nesmět na veřejnosti říci, aby nebyl porušen advokátní kodex? Samková se navíc vyjádřila jako občan, i když samozřejmě neobratně, ale ne jako advokát. Nebyla také u soudu.

Zajímavé by bylo posoudit, kdyby se téhož přečinu dopustil lékař či například auditor. Ti jsou stejně jako Samková členy stavovské organizace, v tomto případě České lékařské komory (ČLK), respektive Komory auditorů. Kdyby si lékař či auditor otevřeli pusu na špacír a křičeli na tureckého velvyslance, byli by také potrestáni za nedůstojné jednání jejich stavovskou organizací? Pokuta Samkové, kterou ji napařil ČAK, tak není v tomto případě namístě .

Nedůstojně se spíše zachoval právě ČAK, který dlouhodobě nectí stavovskou sounáležitost a hází advokátům dlouhodobě klacky pod nohy. Samkovou tím každopádně neumlčí.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace