Češi unesení v Libanonu budou chtít od státu odškodné

Češi unesení v Libanonu budou chtít od státu odškodné
Popisek: Budou se unesení Češi soudit se státem?
22 / 02 / 2016, 15:00

Pětice Čechů unesených v Libanonu údajně zvažuje žalobu na odškodnění. Důvodem je, že se stali obětí trestného činu. Informaci přinesl server Aktuálně.cz

Kolem Čechů, které před půlrokem unesli v Libanonu, je stále mediální rozruch. Za jejich propuštění Česká republika nevydala Libanonce Alího Fajáda a Chálida Marabího do USA a stala se terčem mezinárodní kritiky. Spojené státy a další země vyčetly naší vládě, že vůbec vstoupila do jednání s teroristy a přistoupila na jejich požadavky, což se navíc veřejně provalilo. Tuto informaci potvrdil novinářům ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Přesto se pětice domnívá, že Česká republika neudělala dost a pravděpodobně bude žádat po státu odškodné. Podle serveru Aktuálně.cz budou peníze chtít za to, že se stali oběťmi trestného činu.

"Týká se to nás všech. Přišli jsme všichni o půl roku života," řekl překladatel Adam Homsi, jeden z unesených pro Aktuálně.cz

"Ať si říká kdo chce co chce, tak my jsme nedostali ani korunu. Firmu mám zadluženou, protože se o ni nikdo nemohl starat. Neplatila se hypotéka, řeším rozvod," dodal.

Skupinu zastupuje advokát Jan Švarc, který zastupoval Fajáda a který byl také v Libanonu unesen. Podle Švarce je možností, jak budou právně postupovat více. Odškodné mohou žádat také od Libanonu a soukromých osob.

Vojenské zpravodajství vyslalo do Libanonu s advokátem, překladatelem a dvěma novináři i svého agenta Martina Psíka. Ten se tam měl sejít se zdrojem, který měl mít zprávy o Čechovi uneseném v Libyi islamisty.

"Česká republika všechno řeší pozdě. Zpravodajské služby špatně postupovaly, neověřily si, zda je naše bezpečnost zajištěna," uvedl k tomu Homsi.

Již dříve napsal server Aktuálně.cz, že peníze za letenku a ubytování pro pětici Čechů šly z prostředků Alího Fajáda. Ten je poskytl svému advokátovi Janu Švarcovi, který jej zastupoval ve sporu o vydání do USA. Jediné Vojenské zpravodajství si vymínilo, že peníze za cestu dodatečně uhradí. Švarc v DVTV před několika dny řekl, že to ještě neudělalo. 

Zdroj: Aktuálně.cz

Tagy článku