Unie soukromých bezpečnostních agentur kritizuje návrh zákona

Unie soukromých bezpečnostních agentur kritizuje návrh zákona
Popisek: strážník bezpečnostní agentury
23 / 03 / 2017, 19:00

Návrh zákona o podmínkách pro činnost soukromých bezpečnostních agentur nepovede k omezení šedé a černé ekonomiky z tohoto odvětví. Norma také prý obsahuje nejasnosti kolem udělování licencí, kdy žadatele mají schvalovat i tajné služby.

Uvedla to Unie soukromých bezpečnostních služeb ČR s tím, že zavedení licencí v oboru ale vítá. Vládní novela, kterou čeká ve sněmovně druhé čtení, totiž předpokládá, že pro provozování soukromých bezpečnostních agentur budou nutné licence. Podle předlohy je bude vydávat ministerstvo vnitra po prověření žadatele a se souhlasem tajných služeb. Mají být platné nejvýše deset let a žadatelé za ně budou platit.

,,Zákon o bezpečnostních službách je určitě potřebný, protože dříve se řídily bezpečnostní služby pouze podle živnostenského zákona, dát tomu vlastní zákon je určitě dobře," uvedl stínový ministr vnitra KSČM Zdeněk Maršíček. Unie ale upozorňuje na situaci, kdy subjekt má bezpečnostní službu pro vlastní potřebu a není držitelem zbrojního oprávnění skupiny G. ,,Jinak řečeno subjekt, který bude mít 300 strážných a povolí jim nosit jejich vlastní zbraně, nepodléhá žádné registraci, ani evidenci, tudíž stát se o něm ani nedozví, a tedy nemůže provádět žádnou kontrolu a díky tomu zde mohou vesele působit rozsáhlé struktury šedé a černé ekonomiky v této oblasti," řekl prezident unie Jiří Kameník. Podle Maršíčka by zde mohl vyvstat problém. Především v tom ohledu, že by stát ztratil nad podobnými subjekty přehled.

Stejný názor má i generální ředitel společnosti Securitas Michal Kuník. ,,Ustanovení o tom, že registrovat se musí pouze subjekty, které vykonávají bezpečnostní činnost se zbraní, a jsou tedy držiteli zbrojní licence skupiny G, vytváří tak obrovský prostor nejen pro vyhýbaní se cílům, které si tento zákon stanovil, ale i pro růst již tak obrovské šedé a černé ekonomiky v tomto oboru," dodal Kuník. Podle Kameníka také není přesně určen kontrolovatelný postup koho a za jakých podmínek tajné služby budou prověřovat. ,,Je otázka, zda ‚subjekt‘, nebo navržené členy statutárních a kontrolních orgánů společnosti," dodal prezident.

Vedle podrobnějších podmínek pro činnost bezpečnostních agentur norma stanoví přestupky a sankce až po odejmutí licence. Úprava by měla podle ministerstva vnitra přispět mimo jiné k vytěsnění nespolehlivých podnikatelů z tohoto oboru a ke zkvalitnění služeb pro zákazníky.

Bezpečnostní výbor navrhl i další úpravy navrhované novely. Například pod bezpečnostní poradenství by nově spadaly také služby v informační a kybernetické bezpečnosti. Upravit by se navíc měl trestní zákoník. Až osmileté vězení by hrozilo lidem, kteří by kvůli nějakému prospěchu způsobili jinému člověku újmu pořízením, zveřejněním nebo shromažďováním záznamu neveřejného slovního projevu nebo jiného projevu osobní povahy.

Firmy na trhu bezpečnostních služeb nyní v ČR zaměstnávají přes 46 000 pracovníků. V ČR působí v oboru 6700 firem. Obrat trhu s komerční bezpečností dosahuje zhruba 18 miliard korun ročně. Dalších šest miliard představuje podle odhadů šedý trh.

psali jsme:

Vláda schválila návrh zákona o soukromé bezpečnostní činnosti

Jana Černochová: Zákon o SBS dává obrovskou moc zpravodajským službám


Zdroj: ČTK

Tagy článku