Unie státních zástupců bojuje proti novému zákonu

Unie státních zástupců bojuje proti novému zákonu
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
12 / 11 / 2014, 23:15

12.11.2014 / Unie státních zástupců poslala otevřený dopis ministryni spravedlnosti, Heleně Válkové (ANO). Kritizuje v něm nový zákon o státních zastupitelstvích, který Válková předkládá.

Konkrétně je v dopise uvedeno, že zákon prosazuje přímý vliv ministra spravedlnosti jako politického aktéra na fungování státního zastupitelství. Proto k němu bude Unie státních zástupců uplatňovat připomínky.

Ministryně spravedlnosti předložila poslancům návrh nového zákona minulý týden. Než ale dojde k samotnému připomínkovému řízení, bude zákon projednávat ještě koaliční rada. Díky tomu by měl mít návrh zajištěnou dostatečnou politickou podporu.

V dopise dále státní žalobci uvedli, že změny, které měly v původním návrhu zákona vést ve prospěch posílení nezávislosti státního zastupitelství, byly v jeho nové úpravě přeměněny ve prospěch ministra spravedlnosti.

Důvody posilující roli ministra spravedlnosti podle Unie státních zástupců

  • Nejvyšší státní zástupce ztratí možnost navrhovat vedoucí státní zástupce
  • Ministr bude moci ignorovat výsledky výběrových řízení a během tří let bude moci vyměnit všechny státní zástupce
  • Zákon posiluje roli ministra spravedlnosti jako politického aktéra
  • Státní zástupce bude jmenován do funkce vládou na sedmileté volební období, bez možnosti znovuzvolení. Ta by ho z důvodů definovaných zákonem mohla také kdykoli odvolat.

Více o problematické nového zákona se dozvíte i v našem včerejším článku Nový zákon o státním zastupitelství: budou moci politici nahlížet do probíhajících kauz? , kde jsme informovali o tom, že vrchní státní zástupkyně v Praze, Lenka Bradáčová, se obává toho, že do právě probíhajících kauz by mohli nahlížet politici. Tím by hrozil únik informací a následně i maření vyšetřování.

Na blogu místopředsedy hnutí Úsvit, Marka Černocha, se dnes objevil článek, který danou problematiku shrnuje a zároveň vidí šanci na vyřešení situace prostřednictvím semináře, který pod záštitou Ústavně právního výboru Marek Černoch pořádá.

Poslanec v článku uvádí: „Z mého pohledu je elementární, aby obě strany diskutovaly a hledaly řešení. Nejhorší by bylo, kdyby mezi ministryní a státními zástupci vypukla válka o nový zákon. Kvalita státního zastupitelství jako instituce totiž úzce závisí na tom, že spolu tito klíčoví hráči umí spolupracovat.“ Na konci článku ještě Marek Černoch píše, že jeho hlavním cílem je posadit všechny strany k jednacímu stolu a pokusit se najít alespoň v některých bodech společnou řeč.

Bc. Alice Randáková 

Psali jsme také:

Nový zákon o státním zastupitelství: budou moci politici nahlížet do probíhajících kauz?

Ministryně Válková: Státní zástupci budou nakonec rádi a změny přivítají

Válka státních zástupců ve sněmovně

 

Tagy článku