Unikly tajné plány EU na deportaci ekonomických migrantů

Unikly tajné plány EU na deportaci ekonomických migrantů
08 / 10 / 2015, 07:45

Stovky tisíc neúspěšných žadatelů o azyl bude z Evropy vráceno zpět do jejich zemí.

Informaci zveřejnil server independent.co.uk s odvoláním na britský deník The Times. Podle návrhů EU budou unijní orgány požadovat na zemích jako je Niger nebo Eritrea, aby okamžitě vzaly své občany zpět. V opačném případě bude státům, které odmítnou svoje občany, hrozit zastavení finanční nebo humanitární pomoci a budou také "přehodnoceny" dohody o obchodní spolupráci a dohody o vízových opatřeních. 

Podle agentury Frontex se jenom v letošním roce dostalo do Evropy nelegálně přes 630 tisíc uprchlíků. Právě u této pohraniční agentury EU by měla vzniknout speciální jednotka, která bude deportace organizovat a zajišťovat. 

V utajovaném dokumentu se údajně uvádí:

"Je nutné zvýšit míru míru návratnosti imigrantů, ta musí působit jako odstrašující prostředek proti nelegální migraci.
Členské státy musí systematicky vydávat rozhodnutí o navrácení, přijímat veškerá nezbytná opatření k jejich prosazování a poskytovat dostatečné prostředky, které jsou nezbytné pro identifikaci a navracení neoprávněně pobývajících státních příslušníků třetích zemí.
Členské státy jsou primárně odpovědné za navracení nelegálních migrantů.
Okamžité vytvoření specializovaného deportačního úřadu při agentuře Frontex by mělo významně podpořit a usnadnit celý návratový proces." 

Plán počítá i s tím, že by se některé státy EU snažily vyhnout deportacím ekonomických migrantů, kteří jsou už na jejich území. Podle úvah EU by muselo být zadrženo několik stovek tisíc nelegálních přistěhovalců, kteří se do Evropy dostali především na začátku tohoto roku. 

Britská ministryně vnitra Theresa May již dříve uvedla, že přivítá jakékoliv řešení, jejichž výsledkem bude likvidace provizorních táborů v Calais. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.