Unikly utajované informace EU o boji s pašeráky ve Středozemním moři

Unikly utajované informace EU o boji s pašeráky ve Středozemním moři
Popisek: Ilustrační foto
17 / 02 / 2016, 16:45

WikiLeaks zveřejnil tajné zprávy Evropské unie, týkající se situace v Libyi a boji proti přílivu uprchlíků z Libye do Evropy.

Informaci dnes zveřejnil server cz.sputniknews.com a odvolává se přímo na server wikileaks.org, kde byly zveřejněny dokumenty pod názvem "EUNAVFOR MED - Operace SOPHIA" - utajovaná zpráva o výsledcích operace Sophia, vojenské intervenci EU proti pašeráckým lodím v Libyii a Středozemí".

Začátkem července vypluly do Středozemního moře první vojenské lodě na pomoc uprchlíkům. EU tehdy první fázi vojenské operace proti pašeráckým lodím ve Středozemním moři pod názvem EUNAVFOR Med.

Ve zprávě kontradmirála Enrica Credendina (vojenské námořnictvo Itálie, velitel operace SOPHIA) z 29. ledna roku 2016, kterou připravil pro výbory EU, je uvedena statistika toku uprchlíků z Libye a jednotlivé fáze operace, jejímž cílem je čelit nezákonné migraci.

Jak informovala Česká televize 15. února: "V Libyi vzniká další pokus o stabilizaci země. Napomoct by k tomu mělo nové složení vlády národní jednoty, které navrhla libyjská prezidentská rada v Tunisku. Poslední pokus ztroskotal na konci ledna, kdy s tehdejším složením nesouhlasili poslanci mezinárodně uznávaného parlamentu v Tobrúku. Libye se v současné době potýká s přílivem islámských radikálů.

V utajované zprávě se uvádějí i údaje americké rozvědky o tom, že až 5 tisíc bojovníků IS má pod kontrolu část libyjského pobřeží. Podle uvedených údajů jsou námořní lodě hlavním prostředkem přepravy lidí z Libye do Evropy. Po tom, co byla v roce 2011 zlikvidována libyjská vláda, došlo k prudkému zvýšení počtu uprchlíků směřujících z Libye do Evropy. V roce 2014 dorazilo z Libye do Evropy přes 170 tisíc lidí po moři. Bylo to 60 procent veškeré nelegální migrace do EU v roce 2014.

Ve zprávě se také uvádí, že odpovědné orgány EU by měly urychlit proces vytvoření "spolehlivé" vlády v Libyi, která by poté měla spolupracovat s EU při akcích v libyjských teritoriálních vodách a později by měla dát souhlas k pokračování vojenské operace i na libyjském pobřeží.

"Výměnou za spolupráci s libyjskou vládou při jejím úsilí v řešení nelegální migrace by mohly být posíleny kapacity libyjského námořnictva a pobřežní stráže. Tato spolupráce by mohla představovat jeden z prvků komplexního přístupu EU ve snaze zabezpečit provedení operací na libyjském území ve fázi 2,"  uvádí se v dokumentu. Zdroj: rt.com

Admirál Credendino dál uvádí, že pracovní skupina je připravena přistoupit k postupnému plnění bodu 2B, i navzdory politickým a právním problémům:

"... Jsme připraveni přejít do fáze 2B (teritoriální), která bude mít mnohem zásadnější dopad proti pašerákům a obchodníkům s lidmi. Nicméně, abychom se mohli posunout dále, musíme mít do věci zapojenou vládu národní shody. Naprosto zásadní pro přechod do fáze 2B (teritoriální) je vhodná právní úprava, bez ní nelze zajistit efektivitu akce....Prioritní je tedy dohoda s libyjskými úřady a ochota členských států EU poskytnout k tomu prostředky. EU by měla použít diplomatický tlak, aby byl zajištěn správný výsledek."

Západ se mezitím chystá k boji proti takzvanému Islámskému státu v Libyi, uvedl britský deník Times. Podle něj navštívili začátkem února Tobrúk britští, francouzští a američtí vojenští a zpravodajští představitelé, aby vytipovali cíle vzdušných úderů. Zjišťovali i pozice spřátelených milicí, aby je omylem nezasáhly koaliční nálety, řekl listu nejmenovaný britský vojenský zdroj.  

Operace začne, jakmile vznikne libyjská vláda národní jednoty. Británie je připravena vyslat do Libye i vojáky, kteří by cvičili libyjskou armádu. Bojových akcí se účastnit nemají, ale možná se časem do boje proti Islámskému státu zapojí.  Zdroj: rozhlas.cz

 

 

Tagy článku

-->