ÚOOZ vyslýchá Langra kvůli solární energii

ÚOOZ vyslýchá Langra kvůli solární energii
Autor fotografie: „Ivan Langer Invex 2007“ od Czech Wikipedia user Packa – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons
13 / 10 / 2015, 11:15

Od dnešního rána zasahuje v Praze a Olomouci Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli solární energii. Vyslýchám je bývalý vysoký politik Ivan Langer (ODS) a podnikatel Ivan Kyselý.

O zásahu informovala Česká televize a agentura ČTK. Podle České televize se zásah ÚOOZ týká jihočeské solární elektrárny Ševětín nedaleko Českých Budějovic. Údajně bylo zadrženo několik lidí včetně jednoho z náměstků olomouckého krajského ředitelství policie. Podle informací Práva se jedná o náměstka pro trestní řízení Karla Kadlece. ÚOOZ zasahuje také na policejním prezidiu a na olomouckém hejtmanství.

Podle redaktora ČTK policie zasahovala přímo v domě bývalého ministra vnitra a vlivného politika Občanské demokracie Ivana Langera. Ten byl odveden k výslechu, zatím nejsou informace o tom, že by byl obviněn. Policejní vozy byly spatřeny také před domem jeho přítele, podnikatele Ivana Kyselého.

Obrovská akce byla podle deníku Právo nazvaná Vidkun, podle norského fašistického kolaboranta Vidkuna Quislinga, a byla pečlivě připravována a utajovaná. V celé kauze jde dle informací Respektu o 100 milionů korun, které měla dorazit k jednomu z garantů stavby elektrárny Ševětín. Část peněz údajně přišla také do pražské advokátní kanceláře, ve které působil do roku 2010 právě Langer. Žádné oficiální informace ale nejsou známy.

Tagy článku