Úplný zákaz kouření od 31. května 2017. Proti zákonu se postavila jenom ODS

Úplný zákaz kouření od 31. května 2017. Proti zákonu se postavila jenom ODS
Popisek: Ilustrační foto
10 / 12 / 2016, 11:00

Asociace hotelů a restaurací ČR považuje normu za další krok k likvidaci živnostníků v pohostinství. Za absurdní označila požadavek, aby hostinští nalévali alkohol pouze lidem, kteří nemohou způsobit úraz nebo škodu. Asociace vyzvala senátory, aby zákon vrátili Sněmovně k dopracování.

Praha - Po třech letech od vzniku protikuřáckého zákona včera poslanci normu, která přinese úplný zákaz kouření v restauracích a také zánik kuřáren v budovách kulturních a sportovních institucí, schválili. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doufá v to, že protikuřácký zákon získá i souhlas Senátu a prezidenta. Omezení by mělo začít platit od konce května příštího roku. Výsledek hlasování má Sobotka za vítězství ochrany zdraví lidí nad komerčními zájmy. Pokud zákon vejde v platnost, bude Česko 19. zemí Evropy, kde bude úplný zákaz kouření platit.

Hostinští nemají mít podle schválené podoby návrhu žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny. Poslanci ale naopak neschválili, aby se nekouřilo ani v restauračních zahrádkách. V pohostinstvích budou moci lidé používat jen vodní dýmky a elektronické cigarety. Pro e-cigarety mají ale jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické. Nyní si mohou hostinští zvolit, zda chtějí mít kuřáckou, nebo nekuřáckou provozovnu. Mohou v ní mít i oddělené prostory pro obě skupiny zákazníků.

Kuřákům, kterých je podle Eurostatu mezi Čechy 28,7 procenta, přinese zákon i další omezení:

  • Nebudou smět kouřit ve speciálních kuřárnách, které už nebudou moci zřizovat kina, divadla, koncertní a výstavní síně či sportovní haly.
  • Místa ke kouření nebudou moci být ani v areálech zdravotnických zařízení kromě uzavřených psychiatrických oddělení.
  • Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří na nekryté části zastávek hromadné dopravy.

Předloha omezí i alkohol, například - na rozdíl od cigaret - se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Restrikce ohledně alkoholu ale nebudou tak přísné, jak předpokládal původní návrh zákona, který Sněmovna v květnu neschválila.

Dnes pro nový zákon hlasovalo 118 ze 163 přítomných poslanců. Proti bylo 23 členů dolní komory. Ze změn iniciovaných poslanci Sněmovna schválila jen ty podporované ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem (ČSSD). Na jaře zákon neprošel i hlasy koaličního hnutí ANO. Kontroverzním bodem se stala hlavně přijatá změna poslance ODS Marka Bendy, díky níž by mohly v restauracích vznikat kuřárny. "Splnili jsme plán, který jsme si vytyčili po té hlasovací nehodě," vzpomenul květnový kolaps zákona Sobotka.

Mezi poslanci, kteří zákon nepodpořili ani dnes, byl šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Novinářům řekl, že za normálních okolností by pro normu hlasoval, dnes ale postupoval opačně kvůli tomu, že jde o další z regulačních opatření namířených kabinetem ČSSD, ANO a KDU-ČSL proti živnostníkům.

Podle Ludvíka, který zákon ve Sněmovně obhajoval za svého předchůdce Svatopluka Němečka (ČSSD), je problémem Česka hlavně kouření dětí. "Tato norma je klíčovou normou, která toto omezí. Budu šťasten, když u nás nebude kouřit nikdo, ale ještě šťastnější jsem, že teď zpočátku nebudou kouřit alespoň děti," řekl.

Protikuřácký zákon přinese další likvidaci hospod

Tisková zpráva Asociace hotelů a restaurací ČR

"Nově schválený tzv. protikuřácký zákon je typickým příkladem toho, jak dopadají zákony v ČR, pokud se jejich nosné téma, tedy zákaz kouření v restauracích zpolitizuje. Poslanci hlasovali podle rozhodnutí svých stran, aniž by brali v úvahu legislativní chyby v zákoně, natož pak dopady do reálného podnikání v pohostinství. Tak se stalo, že v zákoně zůstaly sankce za přestupky, které z něj byly vypuštěny a navíc zákon přenáší odpovědnost za prodej alkoholu na podnikatele takovým způsobem, že je pro ně riziko vůbec alkohol prodávat. Pokud dosud odhadujeme počet uzavřených restaurací na 20%, pak můžeme očekávat další uzavření provozů nejpozději od května příštího roku. 

Po intervenci Asociace hotelů a restaurací České republiky byl ze zákona vypuštěn nesmyslný požadavek na regulaci cen nealkoholických nápojů. Stejně tak byla vypuštěna odpovědnost hostinských za mladistvé, kteří se zdržují v provozovně, ale alkohol konzumovali někde jinde, sankce za porušení zákona v tomto bodě však v zákoně zůstaly. Navíc jako absolutní absurdita byla schválena zákonem povinnost hostinských nalévat alkohol pouze tomu, kdo následně nemůže způsobit úraz nebo škodu sobě nebo někomu jinému. Sankce má v tomto případě podobu zákazu činnosti a uzavření provozovny až na dva roky.

Václav Stárek, prezident AHR ČR k tomu řekl: „Bez ohledu na zákazníkovo kouření, vnímáme právě schválený zákon jako další krok k likvidaci českých živnostníků v pohostinství.  Regulace, zaměřené na odpovědnost podnikatele za prodej alkoholu pravděpodobně vymysleli zcela nekompetentní lidé bez jakéhokoli zamyšlení nad dopadem těchto opatření do podnikání. Protože do restaurací chodí všichni a samotný obor zaměstnává více než 130 tisíc občanů, počítáme s tím,  že to bude další signál pro voliče před nastávajícími parlamentními volbami. Osobně bych za těchto podmínek restauraci neprovozoval,  protože prodej, byť samotného piva,   se za těchto podmínek stává velmi rizikovou záležitostí. Poslanci nechtěli slyšet hlasy podnikatelů, ale zaměřili se pouze na zákaz kouření v restauracích,  jako politické téma, aniž by brali v úvahu další části zákona“. 

Co se týká samotného zákazu kouření v restauracích, jedná se spíše o politický akt některých stran, protože trh se již reguluje postupně sám. Toto  opatření bude zvláště u venkovských hospod znamenat další likvidaci drobných živnostníků. Stejně jako v jiných zemích, pravděpodobně nepřinese snížení prodeje tabákových výrobků. 

Asociace hotelů a restaurací vyzývá senátory,  aby tento zákon vrátili zpět Poslanecké sněmovně k dopracování, protože v této podobě je legislativně velmi nedokonalý a navíc bude pravděpodobně znamenat snížení počtu restauraci a tím i pracovních příležitostí."

 

Tagy článku