Uprchlíci budou z Řecka vraceni zpět i proti jejich vůli. Protesty migrantů sílí

Uprchlíci budou z Řecka vraceni zpět i proti jejich vůli. Protesty migrantů sílí
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Ilustrační foto
02 / 04 / 2016, 08:00

S vracením migrantů do Turecka se má začít v pondělí. Německo oznámilo, že v pondělí přijme první desítky Syřanů z Turecka.

Řecký parlament dal zelenou vracení migrantů z Řecka do Turecka, když schválil ve zrychleném řízení příslušný zákon. Informovala o tom agentura DPA. Pro zákon hlasovalo 169 ze 300 poslanců, 107 jich bylo proti. Zákon vychází z dohody Bruselu s Ankarou, že běženci, kteří připlují po 20. březnu z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Uprchlíci budou moci být vraceni zpět i proti jejich vůli. Případ každého běžence ale musí být přezkoumáván individuálně. Text návrhu zákona vychází ze směrnice EU týkající se udělování azylu osobám prchajícím před násilím v zemích původu a seznamu takzvaných bezpečných třetích států, jejichž občanům už právo na azyl nemá být přiznáváno.

„Proč jste uprchlíkům otevřeli dveře? Proč jste lidi vítali? Kdyby s tím přestali dříve, nepřišli bychom. Neriskovali bychom naše životy – já, mé děti a tisíce dalších," uvádí Laila, kadeřnice ze Sýrie. Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Před plánovaným pondělním zahájením vracení migrantů roste už přes týden napětí v uprchlických centrech v Řecku, kde jsou od 20. března běženci drženi a odkud nesmí odejít. Včera například na ostrově Chios několik stovek uprchlíků strhlo plot kolem střediska a vydalo se k přístavu, z něhož před 20. březnem trajekty převážely uprchlíky do vnitrozemí, odkud pak běženci pokračovali do západní Evropy.


Několik stovek migrantů strhlo v uprchlickém zařízení na řeckém ostrově Chios v pátek plot kolem střediska a vydalo se k přístavu. Informovala o tom agentura Reuters. Běženci tak protestují proti dohodě EU s Tureckem, na jejímž základě mají být ti, kdož nedostanou azyl, deportováni zpět do Turecka. Zdroj: zpravy.idnes.cz

V přístavu Pireus, kde se nyní tísní na 5600 migrantů, bylo včera v noci několik lidí zraněno po potyčkách mezi Syřany a Afghánci. Na 10.000 uprchlíků stále čeká v táboře Idomeni a domáhá se otevření makedonských hranic, tento týden například blokováním železnice.

Migranti na řecko-makedonském přechodu Idomeni pokračují v protestní blokádě železniční tratě. Dál se tak snaží domoci toho, aby jim Makedonie opět otevřela hranice a umožnila jim tak pokračovat v cestě především do Německa. Podle českých humanitárních aktivistů jsou podmínky pro uprchlíky v Idomeni, ale i v jiných táborech v Řecku dál neutěšené.

V současné době je v Řecku přes 52.000 uprchlíků, kteří se tam nahromadili po uzavření takzvané balkánské trasy, po níž loni do Evropy přišlo přes milion běženců.


Zdroj: tyden.czidnes.cz

Tagy článku