Uprchlíci míří na sever Itálie a dál do Evropy. Mezinárodními vlaky do Innsbrucku a Mnichova

Uprchlíci míří na sever Itálie a dál do Evropy. Mezinárodními vlaky do Innsbrucku a Mnichova
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
04 / 06 / 2015, 18:45

Utečenci, kteří se dostali přes Středozemní moře do Itálie, chtějí dál do Evropy. Na řadě je Rakousko a Německo.

Informaci o situaci na nádraží v italském Bolzanu přinesl server euobserver.com. Mezi utečenci jsou Syřané nebo Eritrejci, kteří se dostali nejdříve do sběrných táborů na Sicílii a Lampeduse. Postupně tábory opustili a nyní směřují do dalších západoevropských zemí. A to i přesto, že nemají cestovní doklady. Podle policistů zadrželi za poslední rok ve vlacích kolem pěti tisíc uprchlíků. Nyní se ale zavádí přísnější kontroly na hranicích mezi Itálií a Rakouskem. 

Ochránci lidských práv a neziskové organizace namítají, že se provádí důkladné kontroly uvnitř schengenského prostoru (a podle barvy pleti) a utečenci jsou "vyhazováni" z vlaku. Potom se o ně musí postarat místní obyvatelé. 

„Pro migranty je to další tragédie, když je vyhodí z vlaků,“ uvedl Andrea Tremolado z organizace Volontarius, která pomáhá koordinovat místní nevládní organizace. „Netuší, proč je vyhodili. Neví ani, že na cestě do Německa jsou nějaké hranice,“ dodává. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Na nádraží v Bolzanu pravidelně přenocuje asi 15 uprchlíků. Přes den se jich zde prochází stovky. Před týdnem přímo na nástupišti porodila jedna z žen uprchlíků. Místní hotely ženám a dětem z řad uprchlíků nabízí ubytování na jednu noc zdarma. I přes pomoc místních se však situace spíše zhoršuje. Bohužel, ani policie ani imigrační úřady neodebírají azylantům otisky prstů. Jeden z nich uvedl: „Řekli mi, že si je mohu nechat vzít, pokud chci zůstat v Itálii. Nebo že můžu jít,“ Totéž údajně tvrdí i ostatní imigranti. A navíc nefunguje ani mezinárodní spolupráce mezi policejními složkami, takže ani není jasné, zda funguje vzájemné předávání otisků prstů do mezinárodní databáze. (Zdroj: zpravy.idnes.cz).

Potvrzují se tedy informace, které před nedávnem přinesl americký časopis The Foreign Policy, který zveřejnil rozhovor se syrskými uprchlíky, kteří se po cestě lodí do Evropy ocitli v italském běženeckém táboře. Tady je ovšem nikdo neregistroval, nechtěl doklady, fotku ani otisky prstů… a italští policisté je prakticky nechali utéct do Německa a dalších zemí, kde úspěšně požádali o azyl.

Uprchlíky jako cílové země zajímají právě Německo, Nizozemsko nebo státy Skandinávie – chtějí jejich cestovní doklady, bydlení a finanční podporu, ne mizerný a přeplněný záchytný tábor v Itálii. A italské úřady jim rády vyhoví. I když je registrace a žádanka o azyl v první zemi Evropy povinná, policisté se dívají jinam a schengenský prostor je otevřený.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace