Uprchlíci na budapešťském nádraží vzali útokem vlaky do Rakouska a Německa

Uprchlíci na budapešťském nádraží vzali útokem vlaky do Rakouska a Německa
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Migranti demonstrují před budovou nádraží
31 / 08 / 2015, 17:45

AKTUALIZOVÁNO / Rakouská policie zadržela na maďarských hranicích už druhý vlak na cestě z Budapešti do Mnichova. První soupravy i s uprchlíky zamířily na vídeňské hlavní nádraží. Uprchlíkům se splnil po několikahodinovém čekání jejich sen.

19:00 / Rakouský personál vlaku si prý stěžoval na to, že vagony jsou přeplněné, a žádal, aby maďarská policie „nadpočetné cestující“ vyvedla. Mluvčí vídeňské policie agentuře Reuters řekl, že Rakousko kontrolovalo, zda stovky migrantů ve vlaku zažádaly o azyl v Maďarsku. Pokud ano, nenechá je cestovat dál. Ostatní běženci, kteří budou muset vystoupit kvůli přeplněnosti vlaku, smějí v Rakousku zůstat nejdéle dva týdny, pak budou vráceni do Maďarska. (Zdroj: Česká televize)

17:00 / Totální chaos, maďarská policie neví, zda má zasáhnout. Maďarská vláda žádá Německo o ujasnění, kterým uprchlíkům může povolit cestu. 

"Německo Německo!", "Německo, pomoz nám", "Chceme se dostat ven!" - Od soboty protestují uprchlíci na budapešťském východním nádraží. Tisíce jich jsou v budově, na schodech, před nádražím, v podchodech i na náměstí. Policie je vždycky rozežene a oni se pokouší znovu a znou dostat k vlakům. Když se jim to nedaří, hlasitě protestují.  Informaci zveřejnil server Spiegel Online.

Zdroj YouTube, AFP news agency 

V pondělí odpoledne se situace změnila. Maďarské orgány situaci již nezvládly a stovky uprchlíků vtrhlo do připravených vlakových souprav do Vídně, Mnichova nebo Berlína. Další stovky uprchlíků se snaží u mezinárodních pokladen zakoupit jízdenku do vlaků mířících do Německa a Rakouska. Rozšířila se se mezi nimi zpráva z televizní stanice M1, že do mezinárodních spojů mohou utečenci, kteří mají platné dokumenty, bez obav nastoupit. Rakousko odpoledne oznámilo, že vlak Railjet 64 (RJ 64) z Budapešti do Mnichova přes Vídeň a Salzburk kvůli přeplněnosti zastavila rakouská policie na hranicích a odmítá ho vpustit do země. Vlak, který měl přijet na vídeňské hlavní nádraží ve 13:45 stojí na hranicích, dokud nevystoupí všichni uprchlíci. Další rychlík Railjet (RJ 66), který odjel ve 13:24 z Budapešti, bude mít zřejmě ty samé problémy. Zdroj: derstandard.at

Objevily se nepotvrzené informace, že německá vláda údajně vypravila zvláštní vlaky pro utečence, které je mají dopravit do SRN.

"Ne, žádné zvláštní vlaky nejsou," sdělil na Twitteru mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. "Lidé, kteří přijedou do Maďarska, se musejí zaregistrovat a žádat o azyl tam," napsal. (zdroj: aktualne.cz)

Zdroj YouTube, ezvagyokenvagyok

Zdroj YouTube, Redjade Magyarországon

Zdroj YouTube, AFP 

Tagy článku