Uprchlíci na řecko-makedonských hranicích si na protest zašili ústa.

Uprchlíci na řecko-makedonských hranicích si na protest zašili ústa.
Autor fotografie: YouTube/screenshot/YouTube RT|Popisek: Uprchlíci na řecko-makedonských hranicích si na protest zašili ústa.
23 / 11 / 2015, 19:15

Na řecké straně u přechodu Idomeni/Gevgelija je v současné době několik tisíc lidí, kteří protestují a dožadují se volného průchodu. Domů se prý už vrátit nemohou.

Server BalkanInsight upozornil na svízelnou situaci migrantů na řecko-makedonské hranici. Makedonie už čtvrtý den pouští do země jen utečence ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Ostatní, pocházející hlavně z Íránu, Libye, Maroka, Somálska a Bangladéše, dál nesmějí. Makedonské úřady poukazují na to, že k tomu byly přinuceny poté, co obdobné opatření přijaly další země na migrační trase - Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko.

Pět mužů, kteří tvrdí, že jsou Íránci, si dnes podle agentury AFP na protest sešilo ústa. Několik dalších demonstrovalo tím, že se v chladném deštivém počasí svléklo do půli těla. "Jen svoboda" mělo napsáno na tělo několik mladíků z této skupiny protestujících.

Situaci uprchlíků na takzvané balkánské trase v současné době komplikuje počasí, špatné hygienické podmínky a omezení na hranicích. Informuje o tom česká iniciativa Pomáháme lidem na útěku, jejíž dobrovolníci a koordinátoři na Balkáně migrantům pomáhají. Srbské a slovinské úřady prý zaznamenaly v posledních dnech pokles počtu přicházejících běženců.

Podle iniciativy Pomáháme lidem na útěku přivážejí autobusy z jihosrbského Preševa do Adaševců denně až tři tisíce lidí. Ti pak čekají na vlaky, které je odvážejí dál do Chorvatska.

Pro tisíce lidí je podle něj k dispozici jen jeden kohoutek s užitkovou vodou a jedna cisterna s pitnou vodou. Mobilní záchody nejsou čištěné, a jsou proto při vysokém počtu procházejících lidí nepoužitelné.

I v Srbsku se připravují na to, že země na migrační trase budou dál umožňovat průchod výhradně uprchlíkům z válečnými konflikty postižených oblastí. Ostatní běženci, kteří na srbském území uváznou, mají být soustředěni ve třech centrech - Krnjača, Dimitrovgrad a Principovac. Podle českých dobrovolníků ale ani Dimitrovgrad ani Principovac nejsou na zimu připravené, chybí tam vytápění.

Ředitel bělehradského Centra na ochranu a pomoc žadatelům o azyl Radoš Djurović dnes agentuře APA řekl, že v posledních dnech přichází do Srbska o 2000 migrantů méně. Pokles je prý patrný od té doby, co jsou od poloviny předchozího týdne do Srbska pouštěni jen uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

Pokles počtu přicházejících migrantů zaznamenalo podle slovinské agentury STA i Slovinsko.

Tagy článku