Uprchlíci se odmítají registrovat a bez postihu se hrnou dál do Evropy.

Uprchlíci se odmítají registrovat a bez postihu se hrnou dál do Evropy.
Popisek: Ilustrační foto
02 / 12 / 2015, 11:30

Nefunkční hotspoty, nefunkční ochrana vnějších hranic EU, uprchlíci se hrnou bez kontroly dál do Německa, Švédska, Holandska a Velké Británie, bez postihu, bez trestu. Úředníci je prosí a přesvědčují.

Česká úřednice Marta Černíková strávila měsíc na Sicílii na pracovišti, kde se registrují uprchlíci. Jde o jediný takzvaný hotspot v celé Itálii – v listopadu přitom měla být tato registrační místa plně funkční. Podle Marty Černíkové je největším problémem neochota běženců se vůbec registrovat, převaděči jim totiž radí pravý opak. Řada uprchlíků tak stále zůstává mimo systém a o jejich pohybu úřady neví. Uvedl to dnes server ceskatelevize.cz

Americký časopis The Foreign Policy zveřejnil už letos v dubnu rozhovor se syrskými uprchlíky, kteří se po cestě lodí do Evropy ocitli v italském běženeckém táboře. Tady je ovšem nikdo neregistroval, nechtěl doklady, fotku ani otisky prstů… a italští policisté je prakticky nechali utéct do Německa a dalších zemí, kde úspěšně požádali o azyl. Uprchlíky jako cílové země zajímají právě Německo, Nizozemsko nebo státy Skandinávie – chtějí jejich cestovní doklady, bydlení a finanční podporu, ne mizerný a přeplněný záchytný tábor v Itálii. A italské úřady jim rády vyhoví. I když je registrace a žádanka o azyl v první zemi Evropy povinná, policisté se dívají jinam a schengenský prostor je otevřený.

Za měsíc vyřídily úřady na Sicílii v tzv. hotspotu pouze 130 žádostí. První, koho v italském hotspotu česká úřednice odbavila, byly dvě ženy z Eritreje a jeden Syřan. Největším problémem je přesvědčování uprchlíků, aby se nechali registrovat. „Měli zaplacenou cestu do cílové země, tak proč by vstupovali do relokace. Dalším důvodem je, že pocházejí ze zemí, kde pro ně státní úředníci nikdy nic neudělali, tak nám nevěřili,“ Podle Adama Kittla z ministerstva vnitra "dávají uprchlíci přednost informacím, které shromáždí na sociálních sítích nebo od převaděčů."

Sicilská policie začátkem listopadu zatkla teroristu islámského státu Ben Nasru Mehdiho, který se skrýval mezi imigranty na lodi do Itálie. Informace neměla být zveřejněna, aby se zabránilo panice.

Úřady tvrdí, že až se relokace utečenců začne realizovat ve větší míře, tak se stane obecně známou a důvěra v systém se o něco zvýší, dodává Kittl. Z italských táborů tak odchází většina uprchlíků volně dál do Evropy- nejčastěji do Německa, Švédska nebo Holandska a Velké Británie. Do ČR nechce nikdo. 

Frontex: "Potrvá měsíce, spíše roky, než zajistíme vnější hranice EU"

O tom, že v EU panuje naprostý chaos ohledně registrace a identifikace uprchlíků, jsme psali v našem článku "Německé úřady ovládl chaos a "bordel", ztratily tisíce uprchlíků a nemohou je najít" nebo "Naprosté selhání EU: Běženci se neregistrují, povinné kvóty nefungují, Frontex má nedostatek lidí. EU chce trestat sobecké vlády."

Evropská agentura Frontex připustila, že řadu uprchlíků zřejmě započítala několikrát. Mohou se po EU volně pohybovat uprchlíci, o kterých nemají bezpečnostní složky žádné relevantní informace?

Tagy článku