Uprchlíci umírají po tisících. Itálie zažívá nejhorší migrační krizi od druhé světové války

Uprchlíci umírají po tisících. Itálie zažívá nejhorší migrační krizi od druhé světové války
Autor fotografie: frontex.europa.eu|Popisek: Ilustrační foto - Joint Operation Triton 2014
25 / 10 / 2016, 17:30

Při pokusu překonat Středozemní moře a dostat se do Evropy zahynulo od začátku roku už nejméně 3740 uprchlíků a migrantů.

Ženeva (ČTK) - Hlavní branou migrantů do Evropy se letos stala Itálie, která zažívá nejhorší migrační krizi od druhé světové války. Přispělo k tomu uzavření hranic, k němuž přistoupily země na takzvané balkánské trase, a také dohoda Evropské unie a Turecka o vracení migrantů. Většina běženců se nyní plaví ze severu Afriky, nejčastěji z Libye, na přeplněných vratkých člunech a končí v táborech na Sicílii a pak i v dalších oblastech Itálie. Pocházejí často z Nigérie, Eritreje a Súdánu.

Uprchlická krize nabírá na otáčkách. Itálie hlásí mezitýdenní nárůst 432 procent

Jen během pondělí bylo při 21 operacích ve Středozemním moři zachráněno asi 2200 migrantů, uvedla italská pobřežní stráž. Záchranáři také nalezli 16 mrtvých migrantů. Už o víkendu přitom bylo objeveno 17 těl běženců, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). "Svědci nám ale tvrdí, že mrtvých je mnohem více. Přes víkend nejspíš ztroskotaly další lodě, jak se dozvídáme," uvedl mluvčí IOM Joel Millman.

Frontex má chránit hranice EU, což se příliš nedaří. A tak funguje jako cestovní agentura

"Pašování lidí se stalo obrovským byznysem. Posílají několik lodí ve stejnou dobu, což znamená ztíženou situaci pro záchranáře, kteří musejí zachraňovat najednou několik tisíc lidí na stovkách lodí," uvedl mluvčí UNHCR Spindler. "A když máte tolik lidí na lodích, které jsou (pro plavbu na moři) nevhodné, tak se nebezpečí samozřejmě zvyšuje," dodal.

Pohraniční stráž Frontexu prý po migrantech ve Středozemním moři střílí ostrými

Při pokusu překonat Středozemní moře a dostat se do Evropy zahynulo od začátku roku už nejméně 3740 uprchlíků a migrantů.  Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Jde o téměř stejný počet jako za celý loňský rok, kdy se přitom do Evropy dostalo třikrát více běženců. Podle mluvčího UNHCR se letos pokusilo překonat moře 327.800 osob. Loni to byl více než milion běženců, z nich 3771 přišlo o život.

Itálie na pokraji politické a hospodářské krize. Státní dluh překročil hranici 140 procent HDP

Italové postavili na silnici barikády proti migrantům "Nechceme je tady!"

V pondělí okolo sedmé hodiny večer vytvořilo více než 200 místních obyvatel zátarasy u třech vjezdů do severoitalské obce Gorino a podle médií lidí skandovali: „Nechceme je tady“. Chtěli tak zabránit příjezdu autobusu, který vezl dvanáct migrantek z Nigérie, Guiney a Pobřeží slonoviny a jejich osm dětí na místní ubytovnu. Protestující použili na stavbu barikád dřevěné palety a popelnice, uvedl server The Local. Migrantky na cestě do Gorina doprovázela policie. Zdroj: idnes.cz

Video: Stovky uprchlíků v severoitalské Ventimiglii požadovaly volný průchod do Francie


 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace