Uprchlíci v Bělé lhali, aby nemuseli do nového zařízení v Drahonicích

Uprchlíci v Bělé lhali, aby nemuseli do nového zařízení v Drahonicích
Popisek: Ilustrační foto
12 / 10 / 2015, 19:45

Do nově otevřeného uprchlického zařízení v Drahonicích na Lounsku dnes zamířilo osmdesát cizinců z Bělé pod Bezdězem.

Řada mužů nechtěla areál na Mladoboleslavsku opustit, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. "Někteří začali předstírat neexistující rodinné vazby, vydávali se za bratrance a strýce rodin. Někteří nám dokonce sdělili, že uzavřeli přímo v zařízení muslimský sňatek a trvali na jeho akceptování ze strany policie," uvedla Rendlová.

Nakonec osmdesát cizinců ve dvou autobusech bez větších konfliktů a potyček vyrazilo před polednem do Drahonic. V bývalé věznici tam na ně čeká tlumočník i zdravotníci. Do zařízení nastoupilo 60 zaměstnanců.

Utečenci nemají zájem o azyl v Česku. Čísla nám může „závidět“ celá Evropa.

Policie zjistila od 17. června 2015  do půlnoci z 11. na 12. října 2015 celkem 3 090 osob.

Složení zachycených osob dle státní příslušnosti je relativně stabilní. Nejpočetnější skupinou jsou Syřané, kterých bylo zachyceno dosud 1 756 (v září: 602 osob). Na druhém místě se umístili Afghánci se 436 záchyty (v září: 53 osob). S větším odstupem následovali občané Iráku se 268 záchyty (v září: 102 osob).

Téměř polovina případů byla od počátku sledovaného období zachycena na území Jihomoravského kraje – 1 428 osob. Jen v září to bylo 627 osob (79 % celkového počtu). V Praze bylo za tentýž měsíc zachyceno 87 osob a v Ústeckém kraji 28 osob.

Ke dni 30. září bylo v zařízeních pro zajištění cizinců detenováno celkem 794 osob. Původní jediné zařízení pro zajištění cizinců v Bělé-Jezové i přes rozšíření kapacit nedostačovalo. Musela být zřízena kapacita v Zastávce u Brna a otevřeno nové zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

Utečenci si v táboře ve Vyšních Lhotách opatřovali zbraně, policie jim je zabavila

Zdroj: MInisterstvo vnitra ČR, českenoviny.cz

Tagy článku