K incidentům došlo poté, co místní prefektura nařídila vyklidit část pozemků kolem komunikace vedoucí k přístavu. Na pozemcích si imigranti vybudovali od loňského léta stanový tábor, který média i místní nazývají "Džungle".V táboře je odhadem 4000 migrantů z Afriky, Středního východu a Afghánistánu.
Není to poprvé, kdy imigranti zaútočili proti zasahujícím policistům, k podobnému konfliktu došlo již loni v listopadu.
Francouzská vláda se rozhodla v lednu zřídit nový tábor pro 2000 těchto uprchlíků a instalovala do provizorního tábora "Džungle" obytné buňky vyrobené z lodních kontejnerů zhruba za pět miliónů eur (zhruba 135 miliónů korun). Uprchlíci se ale odmítají do nových obydlí přemístit. Považují současné umístění tábora za "strategické", protože jim umožňuje být v těsné blízkosti silnice a násilím zastavovat kamiony.
Eurotunel v Calais se opevňuje proti imigrantům. Buduje vodní příkopy.
Ke konfliktům mezi policií a ilegálními imigranty dochází stále častěji. Jak informuje mj. server eurozpravy.cz filmaři Maaike Engelsová a Teun Voeten z Holandska natáčeli dokument o životě v uprchlickém táboře. Tři uprchlíci ale na filmaře vytáhli nože a pepřový sprej a pokusili se je okrást. Ti se za pomoci jiných uprchlíků naštěstí ubránili.
Dokumentem chtěli filmaři dosáhnout toho, že uprchlickou krizi představí v širším rámci, jak z pohledu uprchlíků, tak těch, kteří proti nim demonstrují. Chtěli, aby jejich pohled nebyl jednostranný. Jejich video z Calais ale obletělo sociální sítě. Zachycuje tři uprchlíky, kteří se vrhli na fotografa Voetena a snažili se mu z krku strhnout fotoaparát. Jeden z nich se pak zaměřil i na Engelsovou, která celý útok natáčela. Video na YouTube má přes půl milionu shlédnutí.
Aktivisté, kteří uprchlíkům pomáhají, teď žádají filmaře, aby ze sociálních sítích video s útokem smazali. Pomoc uprchlíkům v Calais zastavila ale loni v říjnu i humanitární organizace s odůvodněním, že se nejedná o uprchlíky, ale pouze o ekonomické migranty.
Řidič kamionu Luboš Kadavý, který již dvacet let jezdí do Británie, poskytl rozhovor deníku MF Dnes, uvedl server ParlamentniListy.cz. Podle něj musí řidiči kamionů čelit na francouzsko-britské hranici stále agresivnějšímu chování migrantů. Běženci se totiž chtějí co nejdříve dostat do Anglie. Dříve prý nebyli tak agresivní. Když je řidiči nalezli, otevřeli jim vrata a oni pokorně vyšli ven. „Brali to jako smůlu, někteří se dokonce omluvili a vyhlíželi někoho jiného. Teď už bych si vrata otevřít netroufl,“ uvedl s tím, že migranti na hranicích jsou už zhruba deset letl.
Za nejrizikovější úsek Kadavý považuje tu část cesty, než přijedete do přístavní zóny. „Uprchlíci mají různé finty, třeba naházejí na cestu různé překážky, aby auto zpomalili, a pak na něj skáčou z mostních konstrukcí. Prořežou plachtu a vlezou dovnitř. Jsou houževnatí a vynalézaví. Dříve se dostávali do aut během nočních pauz, násilně otevřeli zadní vrata na parkovištích třeba už v Belgii, teď to nejčastěji zkoušejí až před Calais. Tam vždycky snížíme rychlost a jsme jeden druhému nalepení takříkajíc na vratech, aby se mezi nás nikdo nemohl dostat. Pak už se najíždí do pruhů lodních společností, kde vozidla třídí na skříňová a s plachtou kvůli kontrole,“ podotýká. I řidiči proto musí používat finty – na noc například otáčí vozidla do protisměru, aby navodili dojem, že se vrací, mění se přístavy, z kterých se naloďují nebo mění koridory při nájezdu do přístavu.