Uprchlíci v Idomeni: "Nechte nás projít!" Zasahovaly policejní jednotky

Uprchlíci v Idomeni: &quote;Nechte nás projít!&quote; Zasahovaly policejní jednotky
Autor fotografie: YouTube/screenshot
28 / 03 / 2016, 11:15

„Žádné násilí, chceme jen projít“ a „Svoboda pohybu je právo pro všechny“ napsali migranti na transparentech. Některé osoby se snažily postupovat proti řadě policistů, ale jiní migranti jim v tom bránili vytvořením „lidského řetězu“ jen několik metrů před policisty.

Napětí v evakuovaném uprchlickém tábořišti Idomeni na řecko-makedonské hranici a nový pohyb migrantů vyvolaly fámy, podle kterých hranici mezi Řeckem a Makedonií otevřou úřady na nátlak nevládních organizací a novinářů.  Někteří migranti nechtěli čekat a cestu do Makedonie si údajně chtěli prorazit násilím.

V polovině dne se podle AFP na 250 přistěhovalců všech věkových kategorií shromáždilo na kolejích železniční tratě u hraničního plotu, kde za zpěvu a vykřikování hesel poklidně demonstrovali. Na místě zaujalo pozice na 50 řeckých policistů s ochrannými štíty. Zatím byly hlášeny potyčky pouze mezi samotnými přistěhovalci. Vypukly podle agentury AFP poté, co Syřané a Iráčané obvinili Afghánce, že si chtějí vynutit přechod hranice i násilím. Zdroj: ceskatelevize.cz

„Lidé jsou tady již dlouho. Myslím, že je velmi nebezpečné přecházet (do Makedonie), hlavně s dětmi, ale co máme dělat?“ řekl AFP 24letý Afghánec. „Slyšeli jsme, že se dnes hranice otevře a že s námi půjde Červený kříž a 500 novinářů z celého světa,“ vysvětlil řecké agentuře ANA nové napětí jeden ze syrských migrantů.

„Pokoušíme se rozšířit naši informační kampaň vůči imigrantům. Jsou ale lidé, kteří z dosud neznámého důvodu vyvolávají falešné naděje,“ řekl podle AFP mluvčí místních řeckých úřadů.

Řecké úřady začaly v minulých dnech odvážet více než 11 tisíc lidí, které na jejich cestě do Evropy v Idomeni nedávno zablokovalo náhlé uzavření hranice. Z provizorního tábořiště je autobusy postupně přemísťují do vybavených uprchlických středisek v řeckém vnitrozemí.

 

 

Tagy článku