Autor fotografie: YouTube/screenshot
Uprchlíci, kteří uvízli na hraničním přechodu v Idomeni v severním Řecku, se nehodlají vzdát a zůstanou na místě.
IDOMENI, Řecko (Reuters) - Uprchlíci, kteří uvízli na hraničním přechodu v Idomeni v severním Řecku, se nehodlají vzdát a zůstanou na místě. Včerejší dohoda mezi EU a Tureckem o vracení uprchlíků zpět do Turecka vyvolala mezi několika tisíci uprchlíky zklamání, ale i vztek a vzdor. Ve stanovém táboře se tísní kolem 12 tisíc běženců a přestože se mohou autobusy přemístit do utečeneckých táborů, odmítají to a zůstávají v Idomeni.
Podle řeckých médií se atmosféra v Idomeni po skončení summitu EU a Turecka ještě zhoršila a lidé pomalu začínají chápat, že naděje na legální vycestování z Řecka je nyní už jen velmi malá.
"My je nezajímáme, " řekla Reuters Gienat Al-Halil, vdova ze syrského města Aleppo, která míří za svými dětmi ve věku 14 a 20 let do Německa. "Nemám co ztratit a budu tu tak dlouho, dokud to půjde."
Na summitu v Bruselu v pátek premiéři a prezidenti unijních zemí a turecký premiér Ahmet Davutoglu potvrdili dohodu o vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka. Všichni uprchlíci, kteří na řecké ostrovy připlují počínaje nedělí, mají být od 4. dubna vraceni Ankaře, informovala po jednání kancléřka Angela Merkelová. Za každého Syřana mezi nimi by EU měla z Turecka vyzvednout jednoho syrského občana s právem na azyl, přičemž přednost budou mít ti, kteří se nepokusili sami překonat Egejské moře.
Nikdo ale neví, co s uprchlíky, kteří uvízli po uzavření makedonských hranic v Řecku. Do Atén dnes dorazilo z řeckých ostrovů v Egejském moři dalších 465 migrantů, tři desítky běženců připlují ještě během odpoledne. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na údaje pobřežní stráže. V přístavu Pireus a jeho blízkém okolí tak ve stanech a na ubytovnách přespává už více než 4000 lidí. V celém Řecku je přes 46.000 běženců.
"To je pro nás hodně špatné, ale nemám na vybranou. Já tady zůstanu," řekl je 39-letý Husam ze syrského Homsu. "Nemůžeme pochopit, proč Evropská unie uzavřela hranice," doplnil 21-letý Bahjat Saris z Damašku a dodal "My nechceme, aby za nás rozhodoval někdo jiný, do které země máme jít a co budeme dělat nebo jak se tam dostaneme."