Autor fotografie: Pixabay
Turci by podle nových návrhů měli převzít plošně zpět všechny migranty, kteří se od určitého data dostanou na řecké ostrovy.
Ale za každého syrského uprchlíka mezi vrácenými migranty by EU z Turecka na své území dopravila jiného Syřana s právem na azyl. Součástí dohody má být také spolupráce při zlepšování humanitárních podmínek přímo v Sýrii, aby místní i uprchlíci mohli bezpečněji žít přímo tam.
O této dohodě se bude jednat na summitu, který se bude konat ve čtvrtek a v pátek a má se vrátit k návrhům, které Turecko předložilo na začátku minulého týdne.
Turecký ministr pro EU Volkan Bozkir tehdy uvedl pro agenturu Anadolu, že dohoda s EU o navracení uprchlíků se bude týkat jen těch běženců, kteří na řecké ostrovy připlují po vstupu dohody v platnost, a že jejich počet bude řádově jen v tisících nejvíce v desetitisících, rozhodně ne v milionech. Prohlásil též, že jeho země je připravena splnit požadavky unie stran bezvízového styku do 1. května.
"Česká vláda je přesvědčena, že se jedná o krok správným směrem, především proto, že jeho provádění naruší obchodní model pašeráků a sníží motivaci lidí podnikat nebezpečnou cestu přes moře," stojí v tiskové zprávě vlády.
Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza novinářům řekl, že je velká šance, že návrh projde, protože na rozdíl od minulého summitu pojedou všichni státníci tentokrát do Bruselu s mandátem takovou dohodu uzavřít. Systém by pak v případě dohody mohl začít fungovat během týdne. "Dohoda se bude týkat pouze nově příchozích," uvedl Prouza.
Novinářům řekl eurokomisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos už 10. března, že členské země Evropské unie by měly v rámci dohodnutého programu přerozdělování žadatelů o azyl přebírat z Řecka a z Itálie nejméně 6000 lidí měsíčně, v souvislosti s krizí v Řecku ale doplnil, že by se mělo jednat o 6000 běženců týdně. Zdroj: worldbulletin.net
Turecko za realizaci plánu žádá tři miliardy eur (přes 80 miliard Kč) navíc nad rámec stejné sumy domluvené už loni v listopadu, ale především rychlejší bezvízový styk a diskusi o možnosti otevřít nové přístupové kapitoly. Země EU před týdnem na mimořádném summitu s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem s dohodou souhlasily rámcově.
Česká vláda bude také prosazovat, aby dohoda s Tureckem nepředstavovala žádné nové závazky pro členské státy v oblasti relokací a přesídlování, uvedl kabinet v tiskové zprávě.
Přístupová jednání s EU by mohla vést Turecko k demokratičtějšímu vývoji, míní švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová. Otevření nových kapitol při vyjednávání o vstupu do EU si Ankara klade jako jeden z požadavků pro dohodu s Bruselem o zastavení migrační vlny. Wallströmová po jednání se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) prohlásila, že Evropa dohodu s Tureckem potřebuje.
Vedle dohody s Tureckem se bude na summitu hovořit také o pomoci Řecku, které je v důsledku uzavření západobalkánské migrační trasy ve složité humanitární situaci. ČR je odhodlána Řecku pomáhat formou expertizy v tzv. hotspotech či humanitární pomocí, stojí v tiskové zprávě.
Zdroj: ČTK