Uprchlíci v táboře na Lesbosu se vzbouřili

Uprchlíci v táboře na Lesbosu se vzbouřili
Autor: YouTube/screenshot/RT
27 / 04 / 2016, 08:00

Tisíce z nich nemají šanci na získání azylu a mají být deportováni do Turecka.

Deset dní po návštěvě papeže Františka došlo v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos ke vzbouření uprchlíků, při kterém musela zasahovat řecká policie. Ke vzpouře došlo během návštěvy řeckého ministra pro migraci Yannise Mouzalase a holandského ministra. Zdroj: dw.com

Podle mluvčího policie uprchlíci zaútočili na policisty lahve a kameny. Mladí migranti zapálili odpadové nádoby v táboře. Podle humanitárních pracovníků vzrůstá v uprchlickém táboře napětí již několik dní. Zatím není jasné, co bylo příčinou otevřeného střetu mezi uprchlíky a policisty, podle vládních zdrojů se jednalo o "nedorozumění." Mluvčí agentury OSN pro uprchlíky uvedl, že přistěhovalci jsou "naštvaní a frustrovaní", což je důvodem k "nárůstu násilí" v posledních dnech. Zdroj: bbc.com 

Podle britského telegraph.co.uk vypukly nepokoje v části tábora, kde jsou umístěny děti a mladiství. Na sociálních sítích byla zveřejněna informace, že ke vzpouře došlo poté, co jeden z policistů dal údajně facku jednomu z uprchlíků. To vyvolalo prudkou reakci běženců, kteří se vzbouřili a začali skandovat pomocí místního rozhlasu "Svoboda, svoboda."  Nezletilí uprchlíci protestovali proti svému nezákonnému zadržování i tomu, že jim bude zamítnuta žádost o azyl. 

Podle oficiálních údajů je na Lesbosu v současnosti asi 4300 běženců a naprostá většina z nich je umístěna v táboře Moria. Tito migranti zřejmě nemají šanci získat azyl v EU a měli by být deportováni zpět do Turecka. 

Deportace z Řecka však pokračují pomalu, z řeckých ostrovů bylo dosud vráceno do Turecka pouhých 49 uprchlíků ve třech skupinách. Jednalo se především o Bangladéšany, Pákistánce, Afgánce, Íránce a Jordánce. Jejich deportaci zajišťují úředníci agentury Frontex. 

Ze strachu z deportace většina z asi 8000 uprchlíků na řeckých ostrovech požádala o azyl v Řecku.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace