Uprchlická krize nabírá na obrátkách. Příliv imigrantů neustále sílí, Chorvatsko je zoufalé.

Uprchlická krize nabírá na obrátkách. Příliv imigrantů neustále sílí, Chorvatsko je zoufalé.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci v Chorvatsku
22 / 09 / 2015, 16:30

Německé dráhy až do 4. října zastavily provoz mezinárodních spojů do Rakouska a Maďarska. Část běženců se úmyslně vyhýbá registračním záchytným místům.

„Nekonečné řady uprchlíků, které sice policie odklání, ale jejich počet je tak obrovský, že blokují komunikace. Ti, kteří se dostanou na sběrné místo, chtějí autobusem mimo,“ uvádí média. Jak dále informuje Nový list, proud běženců na chorvatské území proudí zcela plynule a prakticky ustavičně.

„Problém může nastat ve chvíli, kdy se oblast v okolí střediska Opatovac zalidní, jelikož jen za posledních několik hodin dorazily téměř tři tisíce migrantů a kapacita jsou čtyři tisíce,“ tvrdí místní policie.

Co bude dál, zatím není jasné. Jak navíc potvrdily úřady, dalším problémem jsou registrace. Na daném území se totiž mísí dvě skupiny uprchlíků. Ti, o kterých policie ví, a druzí, kteří mají chodit v noci po neosvětlených silnicích. Druhá skupina podle všeho představuje mnohem větší riziko, jelikož jde především o muže. (Zdroj: ParlamentniListy.cz)

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová v pondělí večer v místní televizi tvrdě kritizovala německou kancléřku Angelu Merkelovou za to, že svou vstřícnou politikou vůči uprchlíkům "nevědomky způsobila chaos". Teď Merkelová tahá za "záchrannou brzdu" a říká, že Německo nemůže všechny ekonomické imigranty přijmout. Situace v Chorvatsku podle prezidentky Kitarovičkové není zdaleka tak bezpečná, jak by mohla být. Prezidentka je znepokojena tím, že hranici nekontrolovatelně překročilo velké množství lidí, o kterých se "neví, kdo jsou" a co chtějí. (Zdroj: Tyden.cz)

Německé Deutsche Bahn zastavily provoz všech vlaků do Rakouska a Maďarska až do 4. října kvůli náporu uprchlíků.

„V důsledku zavedení mimořádných opatření — pohraniční kontroly — se do 4. října roku 2015 zastavuje provoz vlaků Deutsche Bahn na trase Mnichov — Salzburg", informuje se na oficiální stránce operátora. Dálkové vlaky vyjíždějící z řady německých měst budou končit v Mnichově. A konečnou stanicí vlaků jedoucích z Rakouska a Německa bude Salzburg. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Na 4500 nových běženců by se mělo na rakouské území dostat přes hlavní hraniční přechod mezi Maďarskem a Rakouskem Hegyeshalom-Nickelsdorf. Mluvčí rakouské policie Helmut Marban řekl, že maďarské úřady dopraví uprchlíky k rakouské hranici třemi vlaky. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)Zdroj YouTube, Ruptly TV

Tagy článku