Uprchlická krize opět nabírá na obrátkách. Migranti chtějí volný průchod přes makedonsko-řecké hranice

Uprchlická krize opět nabírá na obrátkách. Migranti chtějí volný průchod přes makedonsko-řecké hranice
Autor fotografie: YouTube/screenshot/Al Jazeera|Popisek: Uprchlíci v řeckých táborech
02 / 02 / 2016, 19:15

V Německu se v lednu zaregistrovalo asi 92.000 běženců, tedy zhruba třikrát více než v prvním měsíci roku 2015

Denně dorazí na řecké ostrovy z tureckého pobřeží přes 1900 lidí. Jen během posledních dvou dnů dorazilo do aténského přístavu Pireus z ostrovů v Egejském moři na 8200 migrantů. Podle agentury DPA šlo o uprchlíky, kteří připluli v předchozích dnech z Turecka.

Za leden jich podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo navzdory zimnímu počasí téměř 58.600. Podle dnešního oznámení Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo v lednu do Řecka 62.000 migrantů, což je mnohem více než týž měsíc před rokem. Podle IOM zemřelo v lednu ve vodách u Řecka, Turecka a Itálie přes 360 uprchlíků.

V noci na dnešek se také více než 70 autobusů s migranty vydalo na cestu k hraničnímu přechodu Řecka s Makedonií Idomeni/Gevgelija, uvedl řecký rozhlas s odvoláním na očité svědky. Podle nich chtějí tito migranti pokračovat do střední Evropy. Ve většině případů jde o Syřany, Iráčany a Afghánce. Hranici mohou v posledních týdnech překračovat pouze uprchlíci s právem na azyl, tedy právě Syřané, Afghánci a Iráčané. Ostatní se vracejí do táborů v Aténách či na severu země. 

Stovky uprchlíků, kteří uvízli v severní Řecku poté, co jim byl odmítnut průchod do Makedonie, zablokovali na protest hlavní silnici vedoucí k hranici. Podle agentury Reuters, která se odvolává na očité svědky, požadují běženci volný průchod přes řecko-makedonskou hranici. Zdroj: denik.cz

Německá policie zadržela a zaregistrovala při přechodu hranic zhruba 65.000 uprchlíků. V registračním systému EASY je však zaznamenáno o 27.000 osob více. Podle BAMF je možné rozdíl vysvětlit dvěma způsoby - buď se běženci při vstupu do země vyhnuli policejní kontrole, nebo přišli do Německa už před koncem loňského roku a jejich registrace se do systému dostala se zpožděním.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére v uplynulých týdnech ujišťoval, že se policistům daří kontrolovat téměř všechny osoby. Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz


Tagy článku