Uprchlická krize v Česku - ministerstvo vnitra požaduje dalších 1,2 miliardy korun

Uprchlická krize v Česku - ministerstvo vnitra požaduje dalších 1,2 miliardy korun
07 / 08 / 2015, 07:00

Vláda projedná návrh na navýšení rozpočtu už 20. srpna.

Ministr vnitra bude do rozpočtu svého resortu na příští rok žádat o 1,2 miliardy korun navíc na řešení uprchlické krize. Uvedla to ve čtvrtek televize Nova. Navýšení rozpočtu si vyžádá samotný provoz uprchlických zařízení v Bělé pod Bezdězem a v Zastávce u Brna. Nově se otevřou další tábory ve Vyšních Lhotách, v Balkové a v bývalé věznici Drahonice nedaleko obce Lubenec na Lounsku. Celkem bude v táborech místo pro 1116 uprchlíků. Zhruba 30 milionů bude třeba na mzdy a 25 milionů na investice. 

O požadavku na navýšení rozpočtu mluvil už v polovině července  náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, a uvedl, že vnitro bude na příští rok požadovat částku 1,14 miliardy korun na změny ve státní integrační politice. Součástí těchto změn by měly být i návody postupu pro obce a kraje, a radnice by je měly dostat na podzim.

„Je to problém Evropské unie, která by měla nějakým způsobem okamžitě zastavit tento nekontrolovaný příliv uprchlíků,“ uvedl pro TV Nova ministr financí Babiš a dodal, že mu nevadí peníze na zabezpečení hranic, nelíbí se mu ale financování táborů. Zdroj: lidovky.cz

Do zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku má v pátek 7. srpna přijet prvních 35 uprchlíků. Do konce týdne jich bude až 70.  V táboře s 220 lůžky budou jen muži. Novinářům to řekl ředitel Správy uprchlických zařízení Miroslav Koudelný a doplnil, že osobám ubytovaným v detenčním zařízení nebude umožněn žádný pohyb po obci. 

„Už na veřejném jednání obecního zastupitelstva jsme hovořili o vycházkovém prostoru se čtyř- až čtyřapůlmetrovým plotem zakončeném žiletkovým drátem. To bude zajištěno zcela určitě nejpozději do konce srpna,“ řekl ředitel Koudelný. „Ubytovaní ale budou omezeni na svobodě a nebudou mít možnost zařízení opustit. Budou čekat buď na rozhodnutí o správním vyhoštění, nebo na předání do jiné země v rámci EU.

"Uprchlíkům bude v první fázi sloužit pouze jedna dvoupatrová budova. Pokoje jsou po čtyřech, některé jsou po pěti, ale máme tady i místnosti pro devět klientů. Všechny jsou vybaveny příslušným počtem skříní, židlí a stolů,“ řekl vedoucí střediska Emil Pochylý.

Pro uprchlíky budou zajištěny různé volnočasové aktivity, lékařská péče a stravování třikrát denně. Výběr stravy podle něj respektuje kulturní odlišnost jednotlivých národností. „Strava je rozdělená na tři skupiny - áčko, béčko a céčko. Zatímco áčko je bez omezení, béčko je muslimská strava a céčko je strava pro vegetariány,“ dodal šéf střediska. Zdroj: novinky.cz

Už v červenci schválila česká vláda Strategii migrační politiky České republiky. Imigrační vlna bude stát nejen ČR, ale všechny evropské země miliardy.

Zdroj: eurozpravy.cz, TV Nova, novinky.cz

Tagy článku