Uprchlickou krizi řeší poslanecká sněmovna. Na co čeká česká vláda?

Uprchlickou krizi řeší poslanecká sněmovna. Na co čeká česká vláda?
16 / 09 / 2015, 15:30

AKTUALIZOVÁNO / Ostrá diskuze mezi poslanci ve sněmovně.

Vládní koalice po kritice poslanců ODS a Úsvitu- Národní Koalice změnila program nadcházející schůze sněmovny a zařadila jako mimořádný bod uprchlickou krizi.

Petr Fiala z ODS uvedl: „Je neuvěřitelné, že dnes má sněmovna na programu tak bizarní návrh, jako je nová povinnost pro chodce, kteří budou muset v noci mimo obec nosit reflexní prvky. Například vesty. Je to další ze série opatření, která zbytečně omezují svobodu každého občana.“ 

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl ve sněmovně, že vláda je připravena nasadit armádu, pokud kvůli migrační vlně nebudou stačit k ostraze česko-rakouských hranic policejní síly. Poslanci naopak odmítli požadavek poslance a předsedy uskupení Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, aby se zabývala přípravou referenda o vystoupení Česka z EU. (Zdroj: Česká televize, denik.cz)

Na tiskové konferenci dnes uvedl ministr vnitra Milan Chovanec, že v rámci EU nedošlo k žádné dohodě, jakým způsobem bude současná krize řešena. Chovanec zopakoval, že ministři vnitra zemí Evropské unie se v pondělí neshodli v otázce rozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivými unijními státy podle kvót. Česká strana obdržela finální text návrhu dohody, který však odmítla podepsat.  

Navíc česká vláda nebyla v předstihu vůbec informována o chystaných opatřeních na německo- rakouských i německo- českých hranicích. O zpřísněných hraničních kontrolách na německých hranicích se dozvěděla až z médií. 

Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že situace v Maďarsku a především na maďarsko-srbských hranicích je vážná. V současnosti střeží česká policie jedenáct míst na silnici a železnici. Na hranici je současně o 200 policistů více. Policisté zadrželi podle jeho slov už 54 převaděčů, především Maďarů a Švédů.

Poslanec Petr Fiala z ODS k uprchlické krizi uvedl: Již v červnu jsme vyvolali mimořádnou schůzi Sněmovny, protože bylo evidentní, že čelíme obrovskému problému, který vláda nezvládá. Kvůli vládním poslancům, kteří radši odešli domů, nebylo možné přijmout usnesení, které by vládu zavázalo k rozhodnému jednání. Chceme problém s imigranty, kteří se valí na Evropu, řešit. Představili jsme několik konkrétních opatření: například zvýšit tresty za převaděčství, pomáhat více přímo v místě konfliktu a zlepšit návratovou politiku. Důležitým opatřením je také vybudování záchytných zón nejen v oblasti Středomoří, ale také na tzv. Balkánské trase v Makedonii a Srbsku, navrhuje Petr Fiala.

Poslanec Marek Černoch z Úsvitu NK uvedl k dnešnímu jednání sněmovny: „Debata opět nikam nevede. Sobotka opět kličkuje před odpověďmi. Dnešní mimořádný bod má smysl jen ve chvíli, kdy dáme vládě jasné úkoly a stanovíme vládě mantinely. Proto budeme prosazovat tyto usnesení poslanecké sněmovny:

1. Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby okamžitě zavedla účinnou ochranu státních hranice před nelegální imigraci a nasadila na ochranu hranic Armádu ČR

2. Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby odmítla kvóty pro povinné přerozdělování imigrantů i jakékoli jiné přerozdělovací mechanismy

3. Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby odmítala přijímat imigranty, kteří nelegálně vstupují na území České republiky

4. Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby se začala intenzivně zabývat zdravotnickými riziky imigrační krize a přijala příslušná opatření.“

Poslanec Martin Lank, rovněž z Úsvitu uvedl: "Je třeba urychleně přijmout rozhodná bezpečnostní opatření, která ochrání Českou republiku ale i Evropskou unii před zásadními riziky, které jsou s nelegální imigrací spojeny," a navrhuje "dlouhodobě zabezpečit českou státní hranici pomocí moderních technických prostředků, které umožní monitorovat, kdo přechází české hranice. Jsou to technologie, kterými již dnes disponuje Armáda ČR a které dokáží odhalit pohyb - termovize, termokamery a mnoho další zařízení. Ty se pak dají řídit před pulty centrální ochrany a lze pak na dálku vyhodnocovat, kdo překračuje českou hranici. Tyto zařízení jsou standardním prostředkem, které používají nejenom policisté, kteří pracují v problematice ochrany hranice. Je to běžný trend."

K tomu dodal Martin Konvička: „Pokud vláda nezavře hranice, zavřeme je sami. Zítra demonstrativně zablokujeme hraniční přechod Dolní Dvořiště od 17 do 18:30 hodin. Svoláváme naše příznivce a chceme vládě jasně říci, že musí na ochranu státních hranic nasadit Armádu ČR.“

Tagy článku