Uprchlický chaos v Evropě. Za vším je vstřícný postoj německé kancléřky.

Uprchlický chaos v Evropě. Za vším je vstřícný postoj německé kancléřky.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci na budapešťském nádraží se domáhají vstupu do Německa
01 / 09 / 2015, 08:00

AKTUALIZOVÁNO / Začala diplomatická krize: Německo obvinilo Rakousko a Maďarsko, že nedodržují dublinské dohody a posílají utečence do Německa. Smůlu ale mají uprchlíci, kteří v Maďarsku nebo v Rakousku nastoupí do vlaků do Německa, jedoucích přes Česko.

10:45 / Na Německo se valí utečenecká tsunami. Zhruba 3650 migrantů dorazilo v pondělí několika vlaky z Budapešti do Vídně. S odvoláním na policejního mluvčího Patricka Maierhofera to dnes oznámila agentura APA. Většina příchozích už prý ale rakouskou metropoli zase opustila a je na cestě do Německa. V Rakousku požádalo o azyl údajně jen šest Afghánců. Policie dnes ráno nejprve informovala o více než 2000 imigrantech za pondělí, brzy však tento údaj aktualizovala. (Zdroj: ParlamentniListy.cz)

8:00 / Asi 200 migrantů zadrželi v noci na úterý policisté v Břeclavi. Je to víc než za celý minulý týden dohromady. Běženci cestovali ve vlacích z Rakouska a Maďarska a byly mezi nimi i rodiny s malými dětmi. Policisté migranty převezli do tělocvičen v Břeclavi a Hodoníně. Tam budou jen krátce a pak se přesunou do uprchlických táborů. Počet běženců, kteří do cílových zemí míří přes jižní Moravu, se podle policie zvyšuje. Na břeclavském nádraží měla přistavené autobusy a hlídkovaly zde desítky strážníků. 

Policie na nádraží jednotlivce číslovala a řadila je do skupinek tak, aby byli rodinní příslušníci spolu. Na migranty se snažili mluvit anglicky, ti ale často nerozuměli. Řada lidí podle jednoho z policistů pocházela ze Sýrie. (Zdroj: rozhlas.cz)

Česká republika zřejmě jako jediná v oblasti dodržuje ustanovení tzv. dublinského systému, podle kterého mají utečenci právo na mezinárodní ochranu pouze v jednom členském státě Evropské unie (v tomto případě v Maďarsku).

V případě vlaků zastavených včera na rakousko-maďarské hranici panoval včera i dnes v Rakousku naprostý zmatek. Podle mluvčího rakouské policie Romana Haslingera neumožní příslušníci vstup do země těm uprchlíkům, kteří už požádali v Maďarsku o azyl. Ostatní měli přesednout na regionální vlak, a potom byli převezeni do Vídně. 

Uprchlíci poukázali na to, že mají platné jízdenky a policie je v Budapešti nechala nastoupit. Podle mluvčího maďarské vlády Andráse Giróa-Szásza nejasná právní situace nastala, když Německo v posledních dnech projevilo tolerantnější přístup k migrantům ze Sýrie. Nový postoj Berlína totiž vyvolal v migrantech naději a domáhají se (úspěšně) volné cesty do Německa. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)

Nakonec se tedy i rakouské orgány vzdaly a několika stovkám uprchlíků povolily pokračovat ve vlacích až do Mnichova, kam přijeli včera večer a dnes ráno. Podle německých médií panoval na mnichovském nádraží, kam přijelo asi 800 migrantů, zmatek a chaos. Podle německého tisku může za situaci především maďarská vláda, která porušuje dublinský systém a neponechává si utečence na svém území. 

Německé imigrační úřady v Mnichově jsou přetížené a dokázaly registrovat jen kolem 200 uprchlíků, ostatní byli umístěni do nouzových ubytoven.

Stovky migrantů směly v pondělí v Budapešti nastoupit do vlaků mířících do Rakouska a Německa. 

YouTube, Flucht ist keine Lösung!

Zdroj YouTube, Adam Stars

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.