Uprchlíky v Česku nechceme, bojíme se...podle posledního průzkumu mínění

Uprchlíky v Česku nechceme, bojíme se...podle posledního průzkumu mínění
Popisek: Ilustrační foto
02 / 09 / 2015, 12:30

Více než polovina Čechů je nespokojena s tím, jak problém s uprchlíky řeší česká vláda. Ukázalo to šetření agentury Focus, která oslovila přes tisíc respondentů.

Agentura FOCUS, Marketing & Social Research provedla v srpnu 2015 krátký reprezentativní výzkum týkající se postojů české populace k problematice současné uprchlické krize. Výsledky zveřejnila na svých stránkách.

Průzkum ukazuje, že problematika současné migrační vlny do států Evropské unie a tudíž i do České republiky, je v české populaci živě sledovaným a diskutovaným tématem. Nějakou informaci o této problematice zachytil téměř každý dotázaný, a problematiku intenzivně sleduje nadpoloviční většina.

Drtivá většina dotázaných považuje současnou vlnu uprchlíků pro Českou republiku za problém. Devět desetin si pak myslí, že se jedná o problém velký. Alarmující ale je, že vzhledem k tomu, za jak velký problém lidé tuto situaci považují, jsou výrazně nespokojení s tím, jak vzniklou situaci řeší vláda ČR.

Nějakou pomoc uprchlíkům schvaluje zhruba šest desetin populace. Avšak většinou by tuto pomoc lidé uvítali mimo území ČR, tj. dle jejich názoru by stát měl uprchlíky vrátit do země jejich původu a tam nějakým způsobem pomáhat či intervenovat. Ostatně k tomu, že stát i Evropská unie obecně by měly uprchlíky vracet do zemí jejich původu (bez ohledu na to, zda jim tam dál budou či nebudou pomáhat), se kloní více než devět desetin dotázaných.

Otázka náboženského vyznání uprchlíků nehraje ve vztahu k pomoci ze strany států u respondentů tak velkou roli.

I když v populaci tedy lze vysledovat ochotu k jistým formám pomoci uprchlíkům, jako hlavní v celé této problematice můžeme označit strach – strach z jiného či neznámého. Tento se zrcadlí i ve výrazně vysokém podílu těch, kteří si myslí, že by se v ČR i dalších zemích EU měla obnovit ostraha hranic i za cenu omezení volného pohybu i pro občany EU.

Kompletní výsledky průzkumu jsou uvedeny zde.

Zdroj: focus-agency.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.