Popisek: Ilustrační foto
Více než polovina Čechů je nespokojena s tím, jak problém s uprchlíky řeší česká vláda. Ukázalo to šetření agentury Focus, která oslovila přes tisíc respondentů.
Agentura FOCUS, Marketing & Social Research provedla v srpnu 2015 krátký reprezentativní výzkum týkající se postojů české populace k problematice současné uprchlické krize. Výsledky zveřejnila na svých stránkách.
Průzkum ukazuje, že problematika současné migrační vlny do států Evropské unie a tudíž i do České republiky, je v české populaci živě sledovaným a diskutovaným tématem. Nějakou informaci o této problematice zachytil téměř každý dotázaný, a problematiku intenzivně sleduje nadpoloviční většina.
Drtivá většina dotázaných považuje současnou vlnu uprchlíků pro Českou republiku za problém. Devět desetin si pak myslí, že se jedná o problém velký. Alarmující ale je, že vzhledem k tomu, za jak velký problém lidé tuto situaci považují, jsou výrazně nespokojení s tím, jak vzniklou situaci řeší vláda ČR.
Nějakou pomoc uprchlíkům schvaluje zhruba šest desetin populace. Avšak většinou by tuto pomoc lidé uvítali mimo území ČR, tj. dle jejich názoru by stát měl uprchlíky vrátit do země jejich původu a tam nějakým způsobem pomáhat či intervenovat. Ostatně k tomu, že stát i Evropská unie obecně by měly uprchlíky vracet do zemí jejich původu (bez ohledu na to, zda jim tam dál budou či nebudou pomáhat), se kloní více než devět desetin dotázaných.
Otázka náboženského vyznání uprchlíků nehraje ve vztahu k pomoci ze strany států u respondentů tak velkou roli.
I když v populaci tedy lze vysledovat ochotu k jistým formám pomoci uprchlíkům, jako hlavní v celé této problematice můžeme označit strach – strach z jiného či neznámého. Tento se zrcadlí i ve výrazně vysokém podílu těch, kteří si myslí, že by se v ČR i dalších zemích EU měla obnovit ostraha hranic i za cenu omezení volného pohybu i pro občany EU.
Kompletní výsledky průzkumu jsou uvedeny zde.
Zdroj: focus-agency.cz