Úředně zabaveno

Úředně zabaveno
Popisek: migranti
06 / 08 / 2017, 09:00

Italská policie zadržela na Lampeduse plavidlo německé neziskové organizace Jugend Rettet. Podezřívá posádku z aktivní spolupráce s pašeráky lidí.

Máloco je lepším zrcadlem rozdělení dnešní evropské politiky, jako názory na činnost neziskovek ve Středozemním moři. Aktuálně máme v Evropě dva tábory. Ten jeden vypadá asi takto:

„Neziskovky svojí činností zachraňují uprchlíky před válkou a neštěstím, jakož i před utopením na moři. Jedná se o humanitární činnost, za kterou si zaslouží ocenění. V žádném případě nejde o spolupráci s pašeráckými mafiemi a nelze je obviňovat ze zhoršování krize.“

Čelním představitelem tohoto tábora jsou němečtí Zelení (Anna Galina, Franziska Keller) a jim blízká média (např. Die Zeit), což asi nikoho nepřekvapí.

Těch „blízkých médií“ je mimochodem hodně. Výzkum politických preferencí německých novinářů ukázal, že silně podporují právě stranu Zelených. Zatímco ve skutečných spolkových volbách berou Zelení obvykle kolem 8 procent, mezi novináři by byli zdaleka nejsilnější politickou stranou se ziskem přes 40 % hlasů.

Pak se samozřejmě nemůžeme divit tomu, že německá média neinformovala o uprchlické krizi zrovna nestranně, jak nedávno konstatovala studie provedená Nadací Otto Brennera (německy). Novináři jsou taky jenom lidi. Pokud jich skoro polovina vidí svět skrze zelené brýle, musí se to na jejich produkci nějak podepsat.

Čeští Zelení by nejspíš rádi nasedli do téhož vítacího člunu (pun intended). Výraznou postavou v tomhle směru je např. člen předsednictva Michal Berg, který vytvořil webové stránky „Pomoc uprchlíkům“ a v Maďarsku jej v souvislosti s migrační krizí krátce zadržela policie. Před loňským sjezdem strany Zelených natočilo několik členů strany dost zvláštní píseň, v níž je pan Berg představen jako „Michal, který k nám chce přivést uprchlíky přes kopec“.

(Poté, co si utrhli ostudu, píseň ze serveru YouTube záhadně zmizela. Internet ale nezapomíná. Potěšit svůj sluch i zrak můžete třeba zde. Vůbec si myslím, že tato písnička je nedoceněná a měla by se na sociálních sítích před podzimními volbami poněkud rozšířit. Ať má český volič obrázek o tom, co (ne)kupuje.)

Vedení strany je ovšem natolik realistické, že si uvědomuje, že migrační téma je v české předvolební kampani „zabijákem na hlasy“. Rozhodlo se tedy jej ze svého programu úplně vynechat; další dvě zakázaná témata jsou gender a squatting (viz zde). Je v tom sice jistá „zbabělost před nepřítelem“, protože právě tato tři témata jsou body, v nichž má strana jiné názory než zbytek politické scény – ale na druhou stranu je to důkaz, že na rozdíl od svých německých kolegů ještě čeští Zelení úplně neopustili planetu Zem.

OK, to by byl jeden tábor, pracovně jej nazvěme „vítací“. Pak je ten druhý, který nazveme „skeptický“, a kam se řadím i já. Ten bychom mohli reprezentovat následujícími názory.

„Činnost neziskovek u pobřeží Libye hladce navazuje na činnost pašerácké mafie. Umožňuje pašerákům užívat i gumové čluny naprosto nevhodné pro plavbu na moři. Mohou také ušetřit na benzínu, dostanou tímto způsobem na evropskou půdu více lidí. Tato skutečnost motivuje další lidi ze zdrojových zemí, aby se vydali na cestu. Tím, že pašeráci mohou nasadit horší plavidla, se zároveň zvyšuje počet utonulých. Přebírání migrantů z pašeráckých člunů do lodí neziskovek probíhá natolik plynule, že vzbuzuje silné podezření ze vzájemné spolupráce.“

To, že se činnost záchranných plavidel neustále přesouvá blíže a blíže k libyjskému pobřeží, dokazuje např. tato mapa zveřejněná evropskou agenturou Frontex. Rok 2016 je vyznačen červeně. Za rok 2017 data ještě nejsou.

Nemusíte být zrovna paranoidní zastánce spikleneckých teorií, aby ve vás tato mapa vyvolala dojem cílené spolupráce. Dojem ale není důkaz.

Důkazů se ovšem možná brzy dočkáme. Ve středu 2.8. zadržela italská policie plavidlo německé neziskovky Jugend Rettet („Mládež zachraňuje.“). Jugend Rettet je studentská organizace založená před dvěma lety, vybírající na svoji činnost dary od veřejnosti. Poslední rok a něco se plaví ve Středozemí a převáží trosečníky do italských přístavů.

(Nizozemský deník De Telegraaf upozornil na to, že zveřejněné dary nejsou tak velké, aby neziskovce pokryly 130 000 € na zakoupení bývalé rybářské lodi Iuventa a 40 000 € měsíčních nákladů na její provoz. To bude jistě také zajímavé téma. Jedná se o altruismus nebo o velmi specifický druh podnikání s lidskou bídou?)

Podle italské policie jsou členové posádky podezřelí ze spolupráce s pašeráckými mafiemi. Důkazní materiál zahrnuje mimo jiné odposlechy, z nichž malá část byla včera Italy zveřejněna. Na zveřejněných nahrávkách se volající domlouvají na tom, jak úřadům znesnadnit identifikaci lidí. Další italský deník, La Stampa, zveřejnil policejní fotografie, na nichž loď neziskovky překládá lidi přímo z člunu na klidném moři, pouhé dva kilometry od libyjského pobřeží. Člun se nenachází v žádné rizikové situaci a pašeráci se s aktivisty zdraví jako staří známí. (Odkaz zde. Italské policii se podle všeho zdařilo infiltrovat posádky některých lodí.)

Osobně považuji za zajímavé, že jako první byla potrefena právě německá neziskovka. Domnívám se, že to znamená, že s italskou policejní akcí tiše souhlasil Berlín.

Jedna vlaštovka ovšem jaro nedělá. K tomu, aby všichni cestující z gumových člunů byli systematicky navraceni tam, odkud vypluli, máme ještě značně daleko. Libyjský generál Haftar už vyhrožuje, že po italských lodích, které by se přiblížily k „jeho“ pobřeží, nechá střílet. Možná je to jenom skrytá žádost o větší úplatek. Možná to myslí vážně.

 

Autor: Marian Kechlibar

kechlibar.net/wordpress

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.