Video: Znamená S-400 NO-GO zónu v Sýrii pro letadla NATO?

Video: Znamená S-400 NO-GO zónu v Sýrii pro letadla NATO?
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: F-22
27 / 11 / 2015, 08:00

Nálety USA a koalice proti Islámského státu budou pokračovat i přes rozhodnutí Ruska vyslat pokročilé protiletecké systémy S-400 do Sýrie. Je tu ale trochu problém.

"Ano, trochu to věci zkomplikuje, a budeme se nad tím muset zamyslet, ale stále tu máme nějakou práci, a budeme ji i nadále dělat - porazit Daesh,“ řekl generálporučík Charles Brown Jr. velitel centrálního velitelství Amerických vzdušných sil.ve středu.

V úterý turecká stíhačka F-16 sestřelila ruský Su-24, který údajně porušil turecký vzdušný prostor. Jeden z členů posádky Su-24 a jeden příslušník ruské námořní pěchoty, který se účastnil záchranné mise, byli zabiti.

Každopádně nasazení systémů S-300 nebo S-400 může udělat ze syrského nebe NO-GO zónu pro většinu spojeneckých letadel, patrně vyjma stíhačů F-22 Raptor a bombardéru B-2. Systém S-300 PMU-1 má dosah asi 200 kilometrů a výškově je schopen zasáhnout cíle ještě okolo 33 kilometrů. A to mluvíme jen o jedné baterii. Pokud jich bude víc, integrovaná síť je pro letouny 4. generace prakticky neprostupná – namátkou jmenujme například F-15, F-16 nebo F-18.

Jedním ze způsobů jak vyřadit integrovaný systém ruské protiletadlové obrany je použít neviditelné stroje F-22 v kombinaci B-2, ve svazu nazvaném „Global Strike Task Force“, na což jsou samozřejmě posádky těchto nejvyspělejších letounů trénovány. Tedy Raptory proniknou k cíli, které označí a B-2 je pak v „poklidu“ zničí.

Druhou možností je použití kombinace řízených střel JASSM a JASSM-ER v kombinaci s elektronickým útokem z EA-18G Growler.

To vše jsou samozřejmě jen hypotézy platné pouze v případě, kdyby se něco opravdu ošklivě zvrtlo. Třetí světovou válku opravdu nikdo nechce.

Systém S-400 je zaměřen právě proti neviditelným strojům a právě tento systém Rusové do Sýrie přivezli jak ukazují záběry z ruské základny Hmeymim. Dosah radaru tohoto systému je až 600 kilometrů a "velká" raketa má dolet 400 km, standardní 120 km.

Co plánují Rusové v Sýrii ve skutečnosti se dozvíme během příštích týdnů.

Zdroj: Defense News, National Interest

Tagy článku