US Army: Strykery potřebují na Rusy větší děla

US Army: Strykery potřebují na Rusy větší děla
Autor: General Dynamic Land Systems|Popisek: Stryker
26 / 07 / 2015, 12:45

Jedna z nejdůležitějších jednotek americké armády v Evropě, 2nd Cavalry Regiment vybavená vozidly Stryker je ruskými jednotkami překonána, minimálně co se týče děl.

Potřebují tedy rychlý upgrade, jak oznámila oficiální místa americké armády. Byla schválena žádost velitele „dragounů“ plukovníka Johna Meyera na umístění nového kanónu ráže 30mm na 81 vozidel pro boj s podobnými vozidly, nebo lehce ozbrojenými stroji.

Samozřejmě dělo tohoto typu neudělá ze Strykeru tank, ale umožní vyčistit prostor pro pěchotu, která je vyzbrojena protitankovými střelami Javelin. Plán na přezbrojení strojů je reálný během 24 až 36 měsíců.

Podle Jima Hasika, odborníka na obranu z Brent Scowcroft Center, je Stryker překonaný ruským BMP -3, který má buď dělo ráže 100mm, nebo automatické dělo ráže 30mm, a mnoha ruskými BTR -80/82, které mají 30mm automatické dělo.

Nové 30mm dělo pro Stryker by umožnilo jednotkám vázat na sebe ruské motostřelecké prapory a alespoň obtěžovat tanky T-72, které tvoří páteř ruských jednotek.

Američtí spojenci na „východní frontě“ – Finsko, Polsko nebo třeba Česká republika mají děla ráže 30 mm na svých strojích AMV-360 nebo Pandur II, Švédsko a Norsko mají dokonce 40 a 35 mm děla na CV90.

„Je tedy poněkud trapné, že jediná americká motorizovaná jednotka pěchoty v Evropě nemá nic mezi kulomety a protitankovými střelami,“ dodává Hasik.

Zatím je otázkou, kdo nová děla dodá, zda armáda uzavře dohodu s výrobcem vozidel Stryker, General Dynamics, nebo vyhlásí veřejnou soutěž.

Zdroj: DefenseNews, General Dynamics

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace