Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: podmořský dron
US Navy pracuje na bezdrátových podvodních nabíjecích stanicích pro plavidla bez posádky
Bezdrátová dobíjecí technologie, která je známá jako induktivní dobíjejí technologie, už byla komerčně spuštěna pro chytré telefony a tablety.
Nyní US Navy chce tuto technologii, která pracuje s elektromagnetickou indukcí, vyzkoušet pro podvodní, respektive podmořskou dobíjejí stanici, kde by se mohla autonomní podmořská plavidla včetně podmořských dronů ,,samy" nabíjet. Bezdrátové nabíječe fungují tak, že vysílají střídavé magnetické pole, které přivede střídavý proud do cívky v celém zařízení.
psali jsme: V Japonsku budú hliadkovať na mori drony, ktoré budú varovať pred tsunami
Bezdrátové nabíjení se však zatím nestalo masovou záležitostí, protože je oproti ,,standardnímu" relativně pomalé a zdlouhavé. Nicméně americké námořnictvo chce učinit zásadní krok bezdrátovému nabíjení i vzhledem k tomu, že podvodní robotická plavidla vykonávají řadu úkolů, jako například průzkum, zneškodňování min, mapování dna oceánu a další.
Tato plavidla jsou poháněna elektřinou, takže jsou tichá a mohou ,,cestovat" poměrně daleko od své mateřské lodě. Co se ovšem týče nabíjení, podmořský dron či jiná plavidla se musí vrátit na základnu, kde je dobije člověk tím, že je dá do nabíjecí stanice.
psali jsme: Americký špionážní podvodní dron GhostSwimmer
První testy této technologie se oderály již před několika lety ve výzkumném středisku Space and Naval Warfare Systems Center Pacific, kdy inženýr Wayne Liu dokázal dobít svůj mobilní telefon, který byl zabalen v umělohmotném sáčku pod vodou na bezdrátové nabíjecí plošině. Experiment zafungoval a Liův mobilní telefon byl skutečně nabit. V červenci tohoto roku pak byl výzkumný tým schopen převést 2 kilowatty elektřiny z podvodní nabíjecí stanice do části autonomního průzkumného vozidla střední velikosti.
Zdroj: popularmechanics.com