US Navy vyvíjí bezdrátové nabíjecí stanice pro autonomní plavidla bez posádky

US Navy vyvíjí bezdrátové nabíjecí stanice pro autonomní plavidla bez posádky
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: podmořský dron
04 / 09 / 2017, 11:15

US Navy pracuje na bezdrátových podvodních nabíjecích stanicích pro plavidla bez posádky

Bezdrátová dobíjecí technologie, která je známá jako induktivní dobíjejí technologie, už byla komerčně spuštěna pro chytré telefony a tablety.

Nyní US Navy chce tuto technologii, která pracuje s elektromagnetickou indukcí, vyzkoušet pro podvodní, respektive podmořskou dobíjejí stanici, kde by se mohla autonomní podmořská plavidla včetně podmořských dronů ,,samy" nabíjet. Bezdrátové nabíječe fungují tak, že vysílají střídavé magnetické pole, které přivede střídavý proud do cívky v celém zařízení.

psali jsme: V Japonsku budú hliadkovať na mori drony, ktoré budú varovať pred tsunami

Bezdrátové nabíjení se však zatím nestalo masovou záležitostí, protože je oproti ,,standardnímu" relativně pomalé a zdlouhavé. Nicméně americké námořnictvo chce učinit zásadní krok bezdrátovému nabíjení i vzhledem k tomu, že podvodní robotická plavidla vykonávají řadu úkolů, jako například průzkum, zneškodňování min, mapování dna oceánu a další.

 

Tato plavidla jsou poháněna elektřinou, takže jsou tichá a mohou ,,cestovat" poměrně daleko od své mateřské lodě. Co se ovšem týče nabíjení, podmořský dron či jiná plavidla se musí vrátit na základnu, kde je dobije člověk tím, že je dá do nabíjecí stanice.

psali jsme: Americký špionážní podvodní dron GhostSwimmer

První testy této technologie se oderály již před několika lety ve výzkumném středisku Space and Naval Warfare Systems Center Pacific, kdy inženýr Wayne Liu dokázal dobít svůj mobilní telefon, který byl zabalen v umělohmotném sáčku pod vodou na bezdrátové nabíjecí plošině. Experiment zafungoval a Liův mobilní telefon byl skutečně nabit. V červenci tohoto roku pak byl výzkumný tým schopen převést 2 kilowatty elektřiny z podvodní nabíjecí stanice do části autonomního průzkumného vozidla střední velikosti.

 

Zdroj: popularmechanics.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace