US Navy vzkazuje Číně, že se i nadále bude plavit Jihočínským mořem

US Navy vzkazuje Číně, že se i nadále bude plavit Jihočínským mořem
Autor: US Navy|Popisek: Ilustrační foto USS Kid v Jihočínském moři
27 / 07 / 2016, 12:45

USA budou i nadále operovat v Jihočínském moři a to jak na moři, tak ve vzduchu. Sporná část Jihočínského moře navíc podle mezinárodního soudního tribunálu v Haagu Číně historicky nenáleží.

Administrativa prezidenta Obamy to dala čínské straně jasně najevo a i nadále bude ve svých operacích pokračovat i přes námitky čínské strany. Sdělil to včera šéf námořních operací admirál Mark Richardson.

Mezinárodní soud v Haagu se postavil na stranu Filipín, jejichž suverenita byla narušena výstavbou čínských umělých ostrovů ve filipínském výsostném území. Podle soudu skály, na jejichž základě Čína vystavěla své požadavky jsou neobydlené a může si tedy nárokovat pouhých 12 mil v jejich okolí a ne 200 mil, jak Čína požaduje. 

I přes toto rozhodnutí ale nemá mezinárodní soud žádné páky vymáhat rozsudek a Čína samozřejmě toto rozhodnutí odmítá.

Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, je USA pro mírové řešení sporů v Jihočínském moři a USA v tomto sporu nezaujímají pozici na žádne ze stran sporu.

Richardson, který se právě vrátil z návštěvy Číny řekl, že jasně sdělil svému čínskému protějšku, že jakýkoliv pokus Číny vyhlásit leteckou identifikační zónu nad Jihočínským mořem nebo úsilí o vybudování umělých ostrovů ve sporných vodách blíž k Filipínám, bude jasně identifikován jako ohrožení pro USA.

Richardson řekl, že jak jsou častější blízká setkání mezi válečnými loděmi USA a Číny, americké a čínské protokoly pro taková setkání byly účinné při zabránění eskalacím či nedorozumění. A dodal: "Vidím, jak vztahy spíše postupují, než aby byly ve slepé uličce."

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace