USA: 10 nových jaderných ponorek Virginia

USA: 10 nových jaderných ponorek Virginia
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Virginia
09 / 02 / 2015, 20:30

Americké námořnictvo plánuje zařadit do roku 2020 celkem 48 nových lodí a to včetně deseti nových křižníků třídy Arleigh Burke a 10 nových jaderných ponorek třídy Virginia. To ale není vše, námořnictvo plánuje nahradit již nevyráběné stroje třídy Ohio novou ponorkou o výtlaku přes 20 000 tun.

Nová třída ponorek označená SSBN (X) bude dominovat rozpočtu v letech 2020 a dál. Celkem dvanáct plánovaných ponorech bude stát americké daňové poplatníky desítky miliard dolarů.

První jednotka bude stát 12,4 miliardy dolarů, další stroje by se měly vejít každý již pod 5 miliard dolarů. Tyto ceny odhadlo námořnictvo loni v létě a to podle všeho kongresmany natolik rozhodilo, že celý projekt byl vyjmut z celkového  námořního rozpočtu a byl vytvořen speciální fond na tyto stroje. I tak ještě nedorazily ještě žádné peníze, jak přiznává rozpočtový ředitel US Navy admirál  William Lescher.

Pro srovnání nákladů – stávají třída jaderných ponorek Virginia (video níže na stránce) vyráběná společnostmi General Dynamic a Drydock Company stojí pouhých 2,65 miliardy dolarů.

První stroj třídy SSBN (X) se má začít stavět v roce 2021 a zařazena do služby bude v roce 2031, tedy 50 let po ponorkách Ohio, které má nahradit. Sloužit bude až do roku 2085.

Zdroj: Defence News

Psali jsme také:

Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?

Z válečné lodi třídy Mistral vyrobené ve Francii pro Rusko ukradeno klíčové vybavení!

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.