USA a další státy evakuují své občany z Jižního Súdánu

USA a další státy evakuují své občany z Jižního Súdánu
Autor fotografie: US Army|Popisek: Evakuace ze Súdánu
15 / 07 / 2016, 09:00

Křehké příměří se může brzy změnit v novou občanskou válku.

USA, Indie a další státy postupně evakuují své občany z krizí zasaženého Jižního Súdánu. V hlavním městě Jubě propukly nedávno prudké boje mezi povstalci a vládními jednotky, které nabývají charakteru občanské války. Prozatimní klid zbraní se rychle může změnit v další krvavé boje.

Indická ministryně zahraničí Sušma Svarádžová ve čtvrtek oznámila, že Indie vypravila dvě speciální letadla, která již přistála v Jubě, aby mohlo dojít k evakuaci. Stejně tak vydala zprávu i americká ambasáda, že že rovněž vypravuje letadla pro své občany.

Další evakuované osoby z jiných států přepravila letadla do sousední Keni, Ugandy či jinam. Již ve středu proběhly první evakuace zahrnující mimo jiné tři zraněné čínské členy mírových jednotek OSN v Jižním Súdánu a občanů Velké Británie, Francie, Polska, Norska, Austrálie, Kanady a dalších zemí.

Samotní obyvatelé Jižního Súdánu mají situaci podstatně ztíženou. Ti, kteří se snaží útect z válkou zasažené země ,,pozemní cestou", jsou vráceni z hranic zpět.

Situace v Jižním Súdánu je považována za velmi nestabilní a očekává se, že boje mezi vládou a povstalci propuknou nanovo. Některé mezinárodní organizace stahují ze země personál do sousední Keni.

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku