USA a Filipíny provádějí společné hlídky v Jihočínském moři

USA a Filipíny provádějí společné hlídky v Jihočínském moři
Autor: US Navy|Popisek: Formace amerických lodí v Jihočínském moři
14 / 04 / 2016, 15:00

Manila 14. dubna (ČTK) - Spojené státy a Filipíny provádějí společné námořní hlídky v oblasti Jihočínského moře, oznámil dnes americký ministr obrany Ash Carter. Jedná se o první oficiální informaci o těchto akcích, jež pravděpodobně vyvolá rozhořčení Číny, která si téměř celé Jihočínské moře nárokuje.

Šéf Pentagonu rovněž uvedl, že na Filipínách budou působit takzvaným rotačním způsobem desítky amerických vojáků a také americké bojové letouny a vrtulníky.

USA měly na Filipínách v minulosti své námořní a letecké základny, které využívaly v průběhu vietnamské války a první války v Perském zálivu. V 90. letech filipínský Senát ukončil dohodu povolující americké armádě základny zachovat.

V roce 2014 americký prezident Barack Obama při své návštěvě Filipín podepsal s filipínským prezidentem Benignem Aquinem novou desetiletou bezpečnostní smlouvu umožňující americké armádě větší přístup na filipínské vojenské základny. To vyvolalo kritiky Číny, která dohodu vnímá jako snahu Washingtonu zastavit její rostoucí vojenskou moc.

Dnes americký ministr obrany v Manile sdělil, že kontingent amerických vojenských letounů a asi 200 příslušníků amerického letectva zůstanou do konce tohoto měsíce na Clarkově letecké základně. Podle amerických armádních činitelů budou následovat další rotace letounů.

Kromě toho bude na Filipínách setrvávat "na rotační bázi" dalších až 75 amerických vojáků, převážně členů námořnictva. Tito vojáci by měli "podporovat četnější operace v regionu", sdělil Pentagon.

Nová americká vojenská iniciativa má podle agentury Reuters dát najevo, že USA nezvyšují trvalou vojenskou přítomnost ve své bývalé kolonii, ale zároveň má být dokladem intenzivnější bezpečnostní spolupráce mezi oběma zeměmi.

O té svědčí i první společná námořní hlídka v Jihočínském moři, která se uskutečnila v březnu, a druhá tento měsíc. Podobné hlídky mají "pravidelně" v budoucnu pokračovat.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Filipínští nacionalisté spolupráci s USA odsoudili jako snahu americké armády o trvalou vojenskou přítomnost na Filipínách a dominanci v regionu.

"Náš spor s Čínou nemůže být použit jako důvod, abychom umožnili jiné zemi narušovat naši suverenitu. Nelze jím ospravedlňovat návrat amerických základen," uvedla levicová nacionalistická organizace Bayan.

Představitelé ministerstev obrany Filipín a Vietnamu se mají během tohoto týdne setkat a dohodnout se na společných plavbách diskutabilním Jihočínským mořem.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace