USA a Filipíny provádějí společné hlídky v Jihočínském moři

USA a Filipíny provádějí společné hlídky v Jihočínském moři
Autor fotografie: US Navy|Popisek: Formace amerických lodí v Jihočínském moři
14 / 04 / 2016, 15:00

Manila 14. dubna (ČTK) - Spojené státy a Filipíny provádějí společné námořní hlídky v oblasti Jihočínského moře, oznámil dnes americký ministr obrany Ash Carter. Jedná se o první oficiální informaci o těchto akcích, jež pravděpodobně vyvolá rozhořčení Číny, která si téměř celé Jihočínské moře nárokuje.

Šéf Pentagonu rovněž uvedl, že na Filipínách budou působit takzvaným rotačním způsobem desítky amerických vojáků a také americké bojové letouny a vrtulníky.

USA měly na Filipínách v minulosti své námořní a letecké základny, které využívaly v průběhu vietnamské války a první války v Perském zálivu. V 90. letech filipínský Senát ukončil dohodu povolující americké armádě základny zachovat.

V roce 2014 americký prezident Barack Obama při své návštěvě Filipín podepsal s filipínským prezidentem Benignem Aquinem novou desetiletou bezpečnostní smlouvu umožňující americké armádě větší přístup na filipínské vojenské základny. To vyvolalo kritiky Číny, která dohodu vnímá jako snahu Washingtonu zastavit její rostoucí vojenskou moc.

Dnes americký ministr obrany v Manile sdělil, že kontingent amerických vojenských letounů a asi 200 příslušníků amerického letectva zůstanou do konce tohoto měsíce na Clarkově letecké základně. Podle amerických armádních činitelů budou následovat další rotace letounů.

Kromě toho bude na Filipínách setrvávat "na rotační bázi" dalších až 75 amerických vojáků, převážně členů námořnictva. Tito vojáci by měli "podporovat četnější operace v regionu", sdělil Pentagon.

Nová americká vojenská iniciativa má podle agentury Reuters dát najevo, že USA nezvyšují trvalou vojenskou přítomnost ve své bývalé kolonii, ale zároveň má být dokladem intenzivnější bezpečnostní spolupráce mezi oběma zeměmi.

O té svědčí i první společná námořní hlídka v Jihočínském moři, která se uskutečnila v březnu, a druhá tento měsíc. Podobné hlídky mají "pravidelně" v budoucnu pokračovat.

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Filipínští nacionalisté spolupráci s USA odsoudili jako snahu americké armády o trvalou vojenskou přítomnost na Filipínách a dominanci v regionu.

"Náš spor s Čínou nemůže být použit jako důvod, abychom umožnili jiné zemi narušovat naši suverenitu. Nelze jím ospravedlňovat návrat amerických základen," uvedla levicová nacionalistická organizace Bayan.

Představitelé ministerstev obrany Filipín a Vietnamu se mají během tohoto týdne setkat a dohodnout se na společných plavbách diskutabilním Jihočínským mořem.

Zdroj: ČTK

Tagy článku