USA: Čínská kontrola letadel v Jihočínském moři bude provokace

USA: Čínská kontrola letadel v Jihočínském moři bude provokace
Popisek: Jihočínský umělý ostrov
05 / 06 / 2016, 11:30

Ulánbátar 5. června (ČTK) - Pokud Čína bude kontrolovat cizí letadla nad Jihočínským mořem, budou to Spojené státy považovat za provokaci a snahu o destabilizaci oblasti.

Uvedl to dnes podle agentury Reuters americký ministr zahraničí John Kerry během návštěvy Mongolska, odkud ho čeká přesun do Číny.

Psali jsme: Pentagon ve své zprávě potvrzuje, že Čína militarizuje umělé ostrovy v Jihočínském moři

Washington se obává, že Peking ve sporné oblasti zavede identifikační zónu pro letadla, aby posílil svoje postavení v rámci soudního sporu u mezinárodního soudu, který nyní vede Čína s Filipínami.

Pokud by Čína identifikační systém ADIZ (Air Defense Identification Zone) skutečně zavedla, pak by se veškerá letadla, která budou nad oblastí přelétávat, musela hlásit čínským úřadům.

Totéž Čína zavedla ve Východočínském moři v roce 2013.

Podle Kerryho by Čína tímto krokem v Jihočínském moři vážně vzbudila pochybnosti o tom, zda spory v oblasti chce stále řešit diplomatikou cestou.

Čína dnes odsoudila podle agentury AFP "americké provokace".

"Cizí země by měly hrát konstruktivní úlohu v této otázce, ne naopak. Problematika Jihočínského moře eskaluje z důvodu provokace některých zemí, které sledují své sobecké zájmy," řekl čínský admirál Sun Ťien-kuo během bezpečnostního summitu v Singapuru.

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Svoje ambice zdůrazňuje budováním základen na tamních skalnatých ostrovech. Podobné nároky na určité oblasti si ale činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace