"Ruska vojenská angažovanost v syrské krizi zpochybnila Obamovu strategii na Blízkém východě a obnažila erozi amerického vlivu v celém regionu."
Týden poté, co se Rusko přímo zapojilo do syrské občanské války a spustilo letecké údery proti IS, se začínají američtí senátoři a kongresmani zajímat, do jaké míry špionážní služby přehlédly nebo podcenily kritické a varovné signály o přesunech ruské vojenské techniky do Sýrie. Informaci exkluzivně zveřejnila agentura Reuters.
Podle zdrojů z amerického Kongresu se zákonodárci ptají, jak je možné, že zpravodajským službám unikly přípravy Moskvy na ofenzívu v Sýrii. Nebylo by to totiž poprvé, co měly tajné služby "výpadek"; stejně tak nezareagovaly včas, když vloni došlo k ruské anexi Krymu nebo při expanzi Číny, která prováděla výstavbu umělých ostrovů v Jihočínském moři.
Bývalý náměstek ředitele CIA: v budoucnu hrozí konflikt mezi Čínou a USA
Podle některých vysoce postavených úředníků ale nebyla ruská ofenzíva v Sýrii "žádným překvapením" a Bílý dům byl o ruských operacích informován. "Viděli něco z toho, co se děje, ale nebyli schopni pochopit rozsah této akce," řekl agentuře Reuters jeden ze zdrojů o Obamově administrativě. Za pomalou a opožděnou reakci USA nemohou tedy zpravodajští důstojníci, ale americká vláda, která nedokázala včas reagovat na rychlou a agresivní Putinovu akci.
Americké špionážní agentury se také potýkají s "nedostatečnými" zdroji informací o ruských aktivitách, protože se zaměřily především na boj proti terorismu na Blízkém východě a v afghánsko-pákistánském regionu.
Ruska vojenská angažovanost v syrské krizi zpochybnila Obamovu strategii na Blízkém východě a obnažila erozi amerického vlivu v celém regionu. Prezident Obama nemá zájem zaplétat se hlouběji do dalšího konfliktu na Blízkém východě, a už vůbec netouží po přímé konfrontaci s Ruskem kvůli ofenzívě v Sýrii. Jenomže právě toto váhání považuje Moskva za souhlas se stupňováním celé vojenské operace, uvádí Reuters.
Americký velvyslanec při NATO mezitím varoval, že Rusko přesunulo do oblasti nejen válečné námořnictvo, letectvo, dalekonosné rakety, ale i nejmodernější tanky. Navíc opakované průniky ruských bojových letounů do vzdušného prostoru Turecka jsou podle generálního tajemníka NATO nepřijatelné a extrémně nebezpečné.
„NATO je schopné a připravené bránit všechny spojence včetně Turecka proti jakékoliv hrozbě,“ prohlásil šéf NATO Stoltenberg na dnešní schůzce ministrů obrany EU v Bruselu. Aliance proto podle něj navýšila své kapacity a zvýšila připravenost zasáhnout. „Neustále posuzujeme situaci společně s tureckou vládou. Setkal jsme s tureckým ministrem zahraničí jen před pár dny a nadále zůstáváme v úzkém kontaktu,“ dodal Stoltenberg. (Zdroj: zpravy.idnes.cz).