USA má osmkrát větší HDP než Rusko, ale to je schopné stavět 14 ledoborců najednou

USA má osmkrát větší HDP než Rusko, ale to je schopné stavět 14 ledoborců najednou
Autor fotografie: USCG Press|Popisek: CGC Polar Star
25 / 03 / 2016, 11:45

Admirál Paul Zukunft z americké Pobřežní stráže lobuje ve Washingtonu za druhý ledoborec, s možným výhledem na další.

Republikánský kongresman Duncan Hunter chce urychlit proces stavby lodí, i když to znamená nemít ihned tu nejmódnější loď. Současný časový harmonogram pro nový těžký ledoborec se nevyvíjí dostatečně rychle, řekl Hunter, a 40 let starý ledoborec Polar Star je prostě příliš starý na to, aby dělal svou práci ještě déle.

"Je jasné, země jako Rusko, s velkou flotilu těžkých ledoborců, pochopily význam silné přítomnosti v polárních oblastech," napsal Hunter ve svém dopise Zukunftovi. "Bohužel, současný plán Pobřežní stráž s vysokou pravděpodobností ponechá naši zemi bez této důležité schopnosti minimálně několik let."

Mluvčí admirála Zukunfta odmítl o dopise diskutovat s tím, že velitel bude řešit dopis přímo s Hunterovou kanceláří.

Zukunft v lednu na sympóziu námořnictva zdůrazňoval, že Rusko má 41 těžkých ledoborců v provozu a 14 ve výstavbě, zatímco USA má loď Polar Star a střední ledoborec Healy, výzkumnou loď a neaktivní těžký ledoborec Polar Sea.

CGC Healy

"Často jsme toto projednávali a opravdu to nemůžeme dovolit," řekl Zukunft. "Naše HDP je více než osmkrát vyšší než v Rusku, a to zatím staví 14 ledoborců."

Výstavba americké lodi by mohla začít v roce 2015, což znamená, že do služby by se dostala v roce 2025. 150 milionů dolarů je vyčleněno na fiskální rok 2017 na návrh nového ledoborce, ale Hunter si vyhrazuje svou podporu, dokud neuvidí podrobnější plány.

To by zahrnovalo nápady využití stávajících ledoborců od mezinárodních partnerů jako vzor, a informace kolik by bylo potřeba na prodloužení životnosti ledoborce Polar Star do roku 2025.

"Mým cílem je zajistit, aby byl těžký ledoborec se získán tak účinně a rychle, jak je to možné - a doufám, že Pobřežní stráž má stejný cíl."

Zdroj: Defense News

Tagy článku