USA má stále nejvíce superpočítačů na světě

USA má stále nejvíce superpočítačů na světě
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
19 / 11 / 2015, 08:30

18. listopadu byl zveřejněn aktuální žebříček top zemí používajících superpočítače. USA zatím drží vedení, Čína ale mohutně dotahuje.

Superpočítač je v informatice označení pro velmi výkonný počítač, v poslední době též pro počítačový cluster, který je používaný pro náročné úlohy jako fyzikální modelování, výzkum genomu, ale třeba i na speciální úlohy jako Deep Blue, postavený na porazení šachového velmistra Garryho Kasparova.

Délka života superpočítače není moc dlouhá - průměrný americký superpočítačový cluster financovaný z federálních zdrojů se dožívá jen asi pěti let. 

TOP

Žebříček zpracoval web Top500 a ten letošní, listopadový vypadá takto (žebříček se zveřejňuje dvakrát ročně):

TOP Zemí

Potěší 22. místo České republiky, díky ostravskému superpočítači Salomon, jehož výkon v benchmarku Linpack je 1,458 PFLOPS. Pro porovnání - nejvýkonnějším světovým superpočítačem je čínský Tianhe-2 o výkonu 33,8 PFLOPS, americký Titan na druhém místě má výkon jen asi poloviční a to 17,6 PFLOPS.

Titan Supercomputer

Mezi výrobci se na třetí místo dostala čínská firma Sugon, která předběhla IBM. První a druhé místo drží americké firmy HP a Cray Inc.

Zdroj: Top500

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.