USA mají problém s ilegálními migranty z Blízkého východu

USA mají problém s ilegálními migranty z Blízkého východu
Autor fotografie: Bruno Sanchez-Andrade (CC BY 2.0)|Popisek: Snímek americko-mexické hranice
18 / 08 / 2016, 09:30

Prouprchlická politika amerického prezidenta Obamy, který slíbil do konce roku přijetí 10 000 běženců ze Sýrie, způsobila, že se do země hrnou uprchlíci ze Sýrie, Afriky, Afgánistánu i Pákistánu.

Imigranti se do Spojených států nesnaží dostat přímo, nýbrž zamíří nejdříve do některé ze zemí Latinské Ameriky (nejčastěji Brazílie), kde si zaplatí služby pašeráků, kteří se je na falešné pasy pokouší skrze mexickou hranici dostat do USA. Obchod s pašeráctvím jenom kvete, neboť migranti neváhají za dopravení do cílové destinace zaplatit desetitisíce dolarů. Strastiplná cesta přitom často vede těžko schůdným terénem a nezřídka končí v detenčních táborech. 

Trump znovu vyzval k zákazu vstupu muslimů do USA. Obama chce omezit přístup ke zbraním

Počet migrantů využívajících jižní trasu skokově roste. Mexické úřady evidují jenom za první pololetí roku 2016 již více než 6300 běženců z Asie, Afriky a Blízkého východu, což je zhruba o dva tisíce více než v roce 2015. Ještě v roce 2014 se čísla držela na úrovni 1800 lidí. Trend potvrzují i američtí pohraničníci, kteří mezi říjnem 2015 a květnem 2016 zadrželi na jihozápadní hranici Spojených států 5350 afrických a asijských migrantů. Za celý kalendářní rok 2015 přitom statistiky ukazují 6126 zadržených.

"Pan Trump je jediným kandidátem, který veřejně vyjádřil svou podporu našeho poslání a našich agentů. Byl otevřeným pro potřebu pro bezpečné hranice a za to jsme mu vděční," řekl ve svém vyjádření Art Del Cueto, prezident místní buňky Národní pohraničníci rady (NBPC), která reprezentuje 18 000 agentů.

Americké úřady si dle Reuters uvědomují hrozící bezpečnostní riziko, které mohou nelegální migranti z Blízkého východu i jiných oblastí představovat pro USA, a tak zintenzivňují spolupráci se zeměmi Latinské Ameriky, aby dokázaly zachytit rizikové osoby předtím, než vstoupí na půdu Spojených států. Například v Mexiku učí pohraniční stráž výslechovým technikám i orientaci v amerických kriminalistických databázích, v Panamě zase dle informací Reuters probíhá trénink tamních sil v obranných technikách i managementu osob.  Zdroj: parlamentnilisty.cz

"Ozbrojen a nebezpečný"- v Texasu sílí protimuslimské nálady

USA od loňského října přijaly už 8000 syrských uprchlíků. Prezident Obama slíbil přijmout do konce letošního roku ze Sýrie 10 000 lidí. Obamovy plány na přijetí syrských uprchlíků kritizují členové Republikánské strany a jejich odpor ještě zesílil po nedávných teroristických útocích v Evropě.

Podle kritiků nemají americké úřady dostatek prostředků na to, aby vystavily syrské uprchlíky náležité kontrole a předešly infiltraci teroristů. Podle Bílého domu trvá proces prověřování uprchlíků 12 až 18 měsíců. Jeho součástí jsou osobní pohovory a kontrola životopisných a biometrických údajů. Přednost mají osoby v těžké životní situaci, například osamělé matky s dětmi a nemocní. Zdroj: ČTK

"Každý muslim je terorista, tečka. A drž hubu." Ameriku zachvátila islamofobie

Tagy článku