USA mírní ostrá slova proti Rusku. "Spojené státy nechtějí Rusko izolovat"

USA mírní ostrá slova proti Rusku. &quote;Spojené státy nechtějí Rusko izolovat&quote;
Popisek: Ilustrační foto
16 / 12 / 2015, 10:45

Uklidňující slova amerických a ruských politiků kvůli řešení syrské krize. Nepadlo však ani slovo o rusko-tureckém konfliktu.

Moskva 15. prosince (ČTK) - Spolupráce Spojených států a Ruska při řešení syrské krize bude po dnešních "obsažných" moskevských rozhovorech ministra zahraničí USA Johna Kerryho účinnější a koordinovanější. Po setkání Kerryho s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem to novinářům řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Kerry navštívil Rusko už v květnu, nyní ale v Moskvě jednal v nové situaci, kterou z hlediska Washingtonu a jeho spojenců komplikují ruské letecké operace v Sýrii. Ruské letectvo zahájilo bombardování syrských cílů koncem září. Zdroj: lidovky.cz

Jednání Kerryho s Putinem plánované na hodinu trvalo víc než trojnásobně dlouho. Lavrov po jeho ukončení oznámil, že Rusko podporuje svolání nového diplomatického jednání o Sýrii na pátek do New Yorku. Schůzku, která do dnešního dne nebyla oficiálně potvrzena, navrhují Spojené státy jako pokračování listopadových rozhovorů, které se konaly ve Vídni. Rusko s jejím organizováním podle Lavrova pomůže.

Agentury neinfomovaly, zda předmětem rozhovorů mezi USA a Ruskem byl i turecko-ruský konflikt, úloha NATO, ani jaký je postoj Moskvy k posledním incidentům v Egejském a Černém moři. Přitom právě tento konflikt může eskalovat i díky tomu, že Turecko je členem NATO.

Putin podle Kerryho "vzal na vědomí" americká varování, že ruské letecké údery v Sýrii nemíří jen na teroristy z islámského státu, ale i na bojovníky umírněné syrské opozice. Bašár Asad, kterého Moskva podporuje, podle Kerryho nemůže být v budoucnu syrským prezidentem. S Putinem prý nicméně americký ministr o Asadově osudu nejednal, diskutovali pouze o "politickém procesu" urovnání.

S Lavrovem americký ministr dojednal výměnu dat vymezujících území protiteroristických operací v Sýrii. Obě strany budou rovněž dál spolupracovat při sestavování seznamu teroristických skupin, které v Sýrii bojují. Nalezly rovněž "společnou půdu" v názoru na seznam syrských opozičních skupin, které se mírových rozhovorů mají zúčastnit. "Rusko a USA postupují v Sýrii stejným směrem," řekl Kerry.

Americká média, podle serveru cz.sputniknews.com stále pokračují v odsuzování „špatného chování“ Vladimira Putina vůči Sýrii, Ukrajině a dokonce Turecku, které sestřelilo ruské letadlo. Moskva je, podle jejich názoru, stejně jako dřív ze všeho vinna, a otázka je jen v tom, jak ji lépe a spolehlivěji izolovat. Server to dokládá na článcích zveřejněných v americkém tisku.

"Dobrá diskuse" s Putinem se dnes podle Kerryho rozvinula kolem řešení ukrajinského konfliktu. Šéf americké diplomacie přitom upozornil, že čím dřív budou splněny všechny body minských mírových dohod, které stanoví podmínky příměří a politického urovnání, tím dřív budou odvolány západní sankce. "Spojené státy nechtějí Rusko izolovat," řekl Kerry.

Washington a Moskva se rozcházejí hlavně v názoru na další roli syrského prezidenta Bašára Asada, ruského spojence v Damašku, jehož odchod požaduje opozice, podporovaná USA. 

Stejně tak německá kancléřka Angela Merkelová vylučuje jakoukoli spolupráci se syrským prezidentem Bašárem Asadem v boji proti radikálům z islámského státu. „Mezinárodní aliance proti IS nezahrnuje Asada a jeho jednotky,“ zdůraznila Merkelová v rozhovoru, který v sobotu 12. prosince zceřejnil Augsburger Allgemeine. Zdroj: lidovky.cz

Kerry se s Putinem setkal letos podruhé, první jednání se uskutečnilo v květnu v Soči. Jejich debata tehdy místo plánovaných 90 minut trvala více než čtyři hodiny.

Turecko drží Rusko pod krkem. Ve hře jsou úžiny Bospor a Dardanely

Tagy článku