USA nabízejí odměnu 5 milionů dolarů za tipy o financování IS

USA nabízejí odměnu 5 milionů dolarů za tipy o financování IS
30 / 09 / 2015, 12:30

Válka s islámským státem jde do dalšího kola - na řadě je financování terorismu.

Podle tajných služeb, ale i finančních expertů získává islámský stát peníze díky vykrádání archeologických nalezišť na obsazených územích, pašováním ropy a únosy. Spojené státy se rozhodly odměnit tipy na zastavení této "finanční pomoci".

Členové NATO se údajně podílí na pašování ropy patřící IS

"Americké vláda doufá, že tato odměna přinese důležité informace o jednotlivcích nebo skupinách, které se zabývají výrobou, označováním, zpracováním, pašováním, distribucí, prodejem a obchodem s ropou a starožitnostmi, ze kterých získává finanční prostředky ISIL, stejně tak ocení i informace o pašeráckých cestách, metodách a sítích." 

Izrael odebírá naftu od Kurdů. Ti z peněz financují boj proti IS

"Zisky z obchodování s ropou a starožitnostmi se předpokládají v řádech stovek milionů dolarů ročně a pomáhají financovat teroristické útoky IS včetně platů islámistických bojovníků," uvedli američtí představitelé. Podle poradenské skupiny Verisk Maplecroft se odhadují příjmy IS od půl milionu do 1,6 milionu dolarů denně.

Zdroj: CNN

Psali jsme také:

Islámský stát – nejbohatší teroristická skupina na světě. Likvidace západní civilizace?

Ďábelské financování islámského státu - prodej lidských orgánů

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.