USA navrhly do rezoluce OSN ropné embargo vůči KLDR

USA navrhly do rezoluce OSN ropné embargo vůči KLDR
07 / 09 / 2017, 07:45

Spojené státy v návrhu rezoluce OSN požadují ropné embargo vůči Severní Koreji kvůli jejímu raketovému a jadernému programu. Návrh usnesení obsahuje také zákaz vývozu textilu z KLDR nebo zmrazení majetku severokorejského vůdce Kim Čong-una a celé vlády, uvedla agentura Reuters. Dokument rovněž na Kim Čong-una uvaluje zákaz cestování a zapovídá najímání severokorejských pracovníků do zahraničí.

Stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová už v úterý uvedla, že by bylo žádoucí, aby Rada bezpečnosti OSN o návrhu hlasovala v pondělí. Ruský zástupce u Spojených národů Vasilij Něbenzja ale řekl, že návrh pondělního termínu je "poněkud předčasný".

Podle Reuters není jasné, zda má americký návrh podporu severokorejského spojence Číny. Rada má 15 členů, a aby rezoluce prošla, musí pro ni hlasovat devět členů a návrh nesmí vetovat žádný ze stálých členů, tedy Čína, Francie, Rusko, USA a Británie.

Krizi na Korejském poloostrově vyvolaly jaderné a raketové testy Pchjongjangu. KLDR uplynulou neděli provedla pokusný nukleární výbuch, čímž vyvolala pobouření světové veřejnosti. Země rovněž k nelibosti svých sousedů a Západu vyvíjí mezikontinentální balistické střely, které jsou schopné nést jaderné hlavice.

Zdroj: ČTK

Tagy článku