USA obvinily Rusko ze špionáže, studená válka pokračuje

USA obvinily Rusko ze špionáže, studená válka pokračuje
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
27 / 01 / 2015, 07:15

27.1.2015 / FBI obvinila tři Rusy, z toho dva diplomaty, že se údajně pokoušeli verbovat americké občany, aby spolupracovali s ruskou výzvědnou službou.
Zdroj: GlobalSecurity.org, Aktualne.cz

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder, federální prokurátor Preet Bharara a zástupci FBI uvedli na pondělní tiskové konferenci, že manhattanský prokurátor obvinil tři ruské občany z napojení na ruskou špionážní skupinu, která se údajně pokoušela získávat obyvatele New Yorku pro spolupráci .

Obvinění Rusové měli získávat informace o potenciálních amerických sankcích proti ruským bankám a o americké snaze získávat alternativní zdroje energie.

Jedním z obviněných je Jevgenij Burjakov, který byl zaměstnancem manhattanské pobočky ruské banky a další dva, Igor Sporyšev a Viktor Podobnyj, byli údajně ruskými diplomaty. Všichni se podle FBI "pravidelně setkávali a komunikovali prostřednictvím tajných metod a kódovaných vzkazů".

Vztahy mezi oběma světovými velmocemi se v posledních několika měsících podstatně zhoršily, a to nejen vzhledem k ruským aktivitám na východní Ukrajině (naposledy jsme o rusko - ukrajinském konfliktu psali v článku "Kyjev: Rusové na nás chystají letectvo!"). 

Dalším, a zřejmě mnohem důležitějším problémem, jsou ložiska nerostných surovin v Arktidě, o kterém jsme psali v článku "Studená válka již začala. V Arktidě to vře"

Zatímco v případě předešlé studené války byl tento region klíčový z důvodu vzájemného jaderného odstrašování nepřítele, který se nacházel hned za „velkým ledem“, dnešní vojenské soupeření vypuklo na základě ambicí USA, Kanady a Ruska těžit v Arktidě ropu a zemní plyn.
Odhaduje se, že v tomto doposud  a de facto nikomu nepatřícím regionu zeměkoule se nachází okolo 13 % světových zásob ropy a celých 30 % zásob plynu. Tvrdé soupeření o tyto suroviny již běží několik let a nemají na něj vliv ani krátkodobé výkyvy cen uhlovodíkových paliv, jelikož celkové oteplování v Arktidě přináší již ve střednědobém výhledu vidinu ohromných zisků tomu státu, který po nich dovede sáhnout jako první.

Psali jsme také:

Cestovní manuál agentů CIA o kontrolách na ruzyňském letišti

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA

Tagy článku