USA odmítly Rusku poskytnout zpravodajské informace o IS

USA odmítly Rusku poskytnout zpravodajské informace o IS
Autor fotografie: YouTube/screenshot
08 / 10 / 2015, 08:45

Ani NATO nebude sdělovat žádné výzvědné údaje, dokud podporuje Rusko režim syrského prezidenta Bašára Asada,

Prohlásil to stálý zástupce USA při NATO Douglas Lute. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Mluvčí ruského ministerstva obrany Konašenkov uvedl:

"Naši partneři z dalších zemí, pro které je IS skutečný nepřítel, který musí být zničen, by nám měli bezpodmínečně a aktivně pomáhat například s předáváním údajů o základnách, velitelských stanovištích a výcvikových táborech teroristů. Ale jsou tací, kteří, zdá se, že mají jiný názor na tuto teroristickou organizaci a neustále hledají důvody, proč s námi odmítají spolupracovat v boji proti mezinárodnímu terorismu."

„Možná máme společný zájem — zvítězit nad IS, nemáme však zatím jednotný cíl v tom, co se týče podpory Asadova režimu. Je zřejmé, že ruské síly jednají s cílem podpory Asada, členové mezinárodní koalice jsou však toho názoru, že Asad musí odstoupit. Dokud máme takovou neshodu cílů, nevidím žádnou perspektivu sdělování informace tajných služeb", (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Konašenkov tak reagoval na dřívější prohlášení amerického ministra obrany Ashe Cartera, který řekl, že USA by vojensky spolupracovaty s Ruskem v Sýrii, ale ruská strategie je "tragicky chybná." Carter opět tvrdil, že ruské nálety jsou zaměřeny nejen proti IS, ale také proti takzvaným umírněným opozičním skupinám, které bojují proti syrskému prezidentovi Asadovi.

Ve středu uvedl ministr obrany Sergej Šojgu, že ruská armáda je připravena okamžitě spolupracovat s americkými silami v Sýrii. Současně řekl, ruské ministerstvo obrany si předvolalo vojenské atašé všech zemí, které by mohly pomoci v boji proti teroristům "aby Rusku pomohli stanovit cíle IS, které by bylo možné účinněji zasáhnout."

Od 30. září, kdy Rusko zahájilo letecké útoky proti islámského státu v Sýrii, ruská armáda zničila nejméně 112 objektů, včetně velitelských bodů, muničních skladů a obrněných vozidel, které patří džihádistům."

Zdroj: RT

Údajné zásahy ruské armády ve městě Hama 7. října (euronews (in English) 

Tagy článku