USA podle Trumpa budou za Rijádem stát i přes vraždu Chášukdžího

USA podle Trumpa budou za Rijádem stát i přes vraždu Chášukdžího
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Donald Trump
21 / 11 / 2018, 07:30

USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího stojí korunní princ Muhammad bin Salmán. Uvedl to dnes americký prezident Donald Trump, který opětovně odmítl Rijád potrestat pozastavením zbrojních dodávek. Z takového kroku by podle Trumpa těžily především Rusko a Čína. Trump v témže prohlášení kritizoval Írán.

"Možná nikdy nebudeme znát všechna fakta týkající se vraždy Džamála Chášukdžího," sdělil Trump. Poznamenal, že americké tajné služby vraždu vyhodnocují a že je možné, že korunní princ o ní předem věděl. "Možná ano, možná ne!" uvedl prezident s tím, že v každém případě chce Washington partnerství s Rijádem udržet.

"Spojené státy hodlají zůstat pevným partnerem Saúdské Arábie, aby zajistily zájmy své, Izraele a dalších partnerů v regionu," uvedl Trump s odkazem na společný boj proti terorismu.

Celý první odstavec prohlášení o politice Bílého domu vůči Saúdské Arábii nicméně Trump věnoval kritice Íránu. "Írán je zodpovědný za krvavou zástupnou válku proti Saúdské Arábii v Jemenu, snaží se destabilizovat křehkou snahu Iráku o demokracii, podporuje teroristickou skupinu Hizballáh v Libanonu, podpírá diktátora Bašára Asada v Sýrii (ten zabil miliony vlastních občanů)," uvedl Trump. "Íránci zabili mnoho Američanů a další nevinné lidi na Blízkém východě. Írán otevřeně a s vervou hlásá 'Smrt Americe!' a 'Smrt Izraeli!'," pokračoval Trump, který pochválil Rijád za "finanční podporu boje proti terorismu". Uvedl také, že by se Saúdská Arábie "ochotně stáhla z Jemenu", kdyby totéž udělal Írán.

Trump uvedl, že chápe, že někteří členové Kongresu USA chtějí ve věci Saúdské Arábie postupovat jinak. "Zvážím návrhy, které mi budou předloženy, ale jen v případě, že budou ve shodě s absolutní ochranou a bezpečím Ameriky," dodal. V závěru prohlášení Trump připomněl, že jeho administrativa se řídí jednoduchou politikou označovanou jako Amerika na prvním místě (Amerika First), proto klade důraz především na zájmy USA.

Podporu Saúdské Arábie navzdory vraždě saúdskoarabského novináře dnes hájil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten se ve Washingtonu setkal s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem a na tiskové konferenci poté řekl, že USA musí zastávat politiku, jež bude prosazovat americké zájmy.

Trumpovy dnešní výroky v souvislosti s vraždou Chášukdžího označil na twitteru za ostudné íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. "Pan Trump bizarně věnoval PRVNÍ odstavec svého ostudného prohlášení o saúdskoarabských zvěrstvech tomu, aby obvinil ÍRÁN ze všeho možného, co ho napadne. Možná také neseme odpovědnost za požáry v Kalifornii, protože jsme nepomohli v lesích hrabat listí, jako to dělají Finové?" uvedl šéf íránské diplomacie na twitteru.

Trump o víkendu řekl, že ve Finsku nemají problémy s lesními požáry, protože Finové věnují spoustu času hrabání listí. Finský prezident Sauli Niinistö posléze potvrdil, že Trumpovi finský systém kontroly lesů osobně vysvětlil při příležitosti nedávných pařížských oslav konce první světové války. Nepamatuje si však, že by mu říkal cokoli o hrabání.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace